| kiatres56 a întrebat:

Buna,este normal ca menstruatia sa prezinte cheaguri uneori mai mari si alteori mai micute dupa o tratare de infectie vaginala?
E normal sa intarzie in cazul unei infectii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Formarea si existenta cheagurilor in sangele menstrual este provocat de faptul ca organismul femeii respective produce o cantitate insuficienta de substanta anticoagulanta si din acest motiv o anumita cantitate de sange nu este ''tratata'' de acel anticoagulant, sau cheagurile se mai pot produce si in cazul in care organismul produce o cantitate mai mare de prostaglandina decat cea necesara si din acest motiv destramarea endometrului devine mai rapida, ceea ce are ca urmareo sangerare mult mai intensa. Astfel apare o cantitatea maimare de sange decat cea care poate fi tratata de cantitatea de anticoagulant existent si ca urmare o parte din sangele produs se coaguleaza si apar mai multe sau mai putine cheaguri mai mici sau mai mari. Este un proces care poate fi considerat ca fiind ''normal'' lipsit de orice urmare. Lungimea ciclului menstrual ca numar de zile precum si data de pornire a menstruatiei este PROGRAMATA si DIRIJATA strict HORMONAL de activitatea glandelor endocrine. Reiese cat se poate de cert, clar si exact pe baza cercetarii medicale ca NU exista nicio legatura intre desfasurarea ciclului si eventualele boli si/sau infectii ale aparatului uro-genital. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Necunoscut112 a răspuns:

Este normal să ai cheaguri de sânge in timpul menstruaţiei chiar de fiecare data. Cât despre întârzierea menstruaţiei, nu cred.