| blablabla4 a întrebat:

Buna!
Imi intarzie menstruatia cu lunile. Cateodata 3 luni, alteori doar una. Cum as putea sa mi-o reglez, sa vina in fiecare luna normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu ai ciclul de tip NEREGULAT!

Pe lumea asta sunt femei cu 2 tipuri de cicluri menstruale, amandoua sanatoase si normale, doar ca unul este regulat (succedandu-se fix la acelasi numar de zile luna de luna) sau neregulat (care vine cand vrea el).

Sunt anumite boli sau probleme hormonale majore, care duc la ciclul de tip neregulat sau lipsa lui pe multe luni.
Daca esti foarte slaba (anorexica, ssub-ponderala) sau foarte grasa (obeza supraponderala), atunci ciclul menstrual vine aleator, fiind neregulat dar odata ce iti revii si ajungi al greutatea NORMALA se regleaza si ciclul menstrual.

Asadar, la tine este nevoie de o investigatie medicala serioasa, sa se vada procentajul hormonilor si reglarea lor cu medicatie adecvata.
Recomand sa mergi la un endocrinolog bun, pentru acest lucru.

| andreea878 a răspuns:

Menstruatia iti poate intarzia din motive cum ar fi: stres, efort excesiv si multe altele, ar trebui sa mergi la un doctor, iar daca iei anticonceptionale, nu le mai lua!