| Snicker a întrebat:

Buna
este normal sa ma doara inima cand fac exercitii cardio? Am inceput cu aceste exercitii http://www.youtube.com/......ttp?/watch apoi http://www.youtube.com/......ttp?/watch si pana sa le termin a trebuit sa ma opresc pentru ca ma durea inima cand respiram. Exercitii am mai facut, saptamana asta de 2 ori,si pe langa cele cardio am lucrat si abdomenul si picioarele, cam 1ora facem in total si nu am avut nimic.Si am facut aceste exercitii mai demult cam 1 luna la rand si tot asa nu am avut nimik...Este prima data cand ma doare inima cand fac exercitii.A si vreau sa spun ca mai demult aveam palpitatii la inima, stateam in pat si pur si simplu inima imi batea f repede; dar nu prea am dat atentie pentru ca dupa un timp nu mi s-a intamplat asta... oare e posibil sa am probleme cu inima? Si ar trebuie sa nu mai fac exercitii?:(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Mai bine intrebi un specialist in domeniu, pe TPU 90 % sunt copii mici paraleli cu sportul

| Grefă a răspuns:

Nu vă speriaţi, este din lipsa de exerciţiu, vă recomand, să o luaţi mai uşor.

Poate fi şi din lipsă de calciu de la care obositi mai repede.

Încercaţi încă odata, însă mai puţin timp si mai încet. Nu vă forţaţi, când vedeţi că obosiţi, mai faceţi o pauză.
Consumaţi mult lichid (preferabil apă plată) in timpul pauzei recomandate de mine.

O zii bună vă doresc!

| EpicSmile a răspuns:

E posibil ori sa ai probleme cu inima, ori ai suprasolicitat-o. Mai bine te-ai opri pentru o vreme cu exerctiile cardio si ti-ai lasa inima sa se odihnesca. Daca durerile/intepaturile persista, mai bine consulta un specialist. Cu inima nu e de gluma.