| 22anirolF a întrebat:

Este posibil sa fiu alergica la avocado? Am citit pe multe site-uri ca este un superaliment si ca ar trebui sa incercam sa il consumam, apoi am incercat si eu sa mananc. Dupa cateva ore, mi-a fost foarte, foarte, groaznic de rau. Am vomat si aveam o stare atat de proasta incat nici nu m-am putut ridica din pat. Am decis sa nu mai mananc vreodata avocado.
Peste ceva timp, fara sa stiu, am ingerat din nou (mancasem ceva care avea si avocado si nu am fost eu atenta la ambalaj). De data asta mi-a fost si mai rau, am ajuns a urgente.
Acum mi-am cumparat o crema care mi-a fost recomandata, dar si ea are in compozitie ulei de avocado. Dupa cateva folosiri, pe fata mea apar pete rosii. Mai ales dupa ce ma spal pe fata, imi raman anumite zone rosii in special pe obraji si pe tample. Sa fie oare avocado de vina? Este posibil sa fiu alergica? Mai sunt persoane care au simptomele astea?
Multumesc pentru raspunsurile voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Nici mie nu-mi face asa de bine avocado si daca mananc, mananc putin sau deloc. Ce scrie pe site-uri e reclama pentru avocado si text inutil, scris pentru a face audienta site-ului. Nu vad ce beneficii ar avea consumul de avocado. Noi aici in Romania traim de mult timp si nu cred ca bunicii si strabunicii nostri au avut probleme de sanatate din cauza ca nu au mancat avocado, deci zic ca nu e un aliment de baza si nici nu aduce beneficiile de care se vorbeste si mai mult acum dupa ce am citit aceasta intrebare sunt convins ca trebuie evitat.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tot ce e posibil sa fii alergica la vreo substanta din avocado.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Există oameni alergici și la apă, deci de ce nu? E posibil. Dar mai bine întrebi un alergolog.