| 8irina8 a întrebat:

Buna. Este vreo fata cu amenoree? Sau cunoasteti pe cineva care a avut si cum a fost tratata? Am fost la multi medici si nu au dat de capat problemei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cauzele lipsei menstruatiei sunt multiple si pot fi genetice sau din cauza ovarelor ovar polichistic, ai zis ca ai fost la multi doctori si nu au dat de capăt problemei, dar totusi ce au spus acei medici care te au consultat care au fost diagnosticele puse de ei? Si tu ce varsta ai? Multumesc.

| 8irina8 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am varsta de 22 ani, locuiesc in judetul Harghita, nici o ruda inclusiv mama nu au probleme de acest gen. Am facut RMN la hipofiza( secretia de hormoni de la cap) si RMN ovarian, in ambele cazuri totul functioneaza ok. Am facut analize nenumarate si totul e ok. Dar mie nu imi vine menstruatia si ma simt foarte rau(balonari, constipatie, greata) de la 16ani pana acum nu mi-a venit ciclul natural fara pastile. Acuma iau eutirox pentru glanda dar tot nu a aparut nici o schimbare.

| Floridori a răspuns:

Depinde foarte mult care este cauza amenoreei.
In cazul asta, se teateaza cauza, nu efectul.
Deci ar fi de ajutor daca ai fi mai specifica si ai da mai multe detalii in privinta cauzei, daca aceasta a fost determinata.
Depinzand de zona in care locuiesti, poate te-as putea ajuta si cu o recomandare in ceea ce priveste un medic.