| Adriana294 a întrebat:

Buna eu am impresiea ca daca mananc carne de porc sau mezeluri care contine porc fac sos anafliatic e posibil asa ceva sau de fiecare data cand manan ceva cu porc asta ami vine in minte ca fac soc anafliatic e posibil asa ceva cum as putea sa scap de impresile astea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| funnnyman32 a răspuns:

Buna! Poti manca linistita ce vrei, si asta nu in exces, cred ca stii si tu ca, tot ce depaseste organismul tau e fortare, si ori se ingrasa, ori se dezvolta mai greu, Nu faci nici pe naiba, nu te mai gandi la asa ceva aberatii. Carnea fa'o pe gratar, sau pe tabla, fara ulei, mananca multe salate, mai ales ca se apropie vara cat mai multe lichide, Pa-pa! happy

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tu suferi de anxietate, socul anafilactic din moment ce il faci ori esti mort ori te salveaza medicul.
Daca ai mancat carne de porc si nu ai ajuns in spital inseamna ca nu esti alergic la asa ceva.
Mergi la un psiholog/psihiatru sfatul meu, frica ta este de alta natura!

| simiy a răspuns:

Trebuie sa inveti sa iti controlezi gandurile, cand ai ganduri de astea spuneti in gand ca e o prostie si nu o sa se intample nimic daca mananci carne de porc. Dupa un timp ar trebui sa iti fie mai usor

| johnnny123 a răspuns:

Tu ai idee ce înseamnă "șoc anafilactic" sau folosești termenul doar pentru că l-ai auzit undeva și ți s-a părut interesant?

Șocul anafilactic reprezintă o reacție alergică extrem de rapidă și severă ce poate cauza moartea dacă nu se intervine cu o injecție cu epinefrină (adrenalină).

Dacă ai fi intrat în șoc anafilactic de la carnea de porc, ai fi știut asta.