| Ilustra a întrebat:

eu am o mare problema cu programul de somn, in vacanta asta l-am rasucit pe dos.Dorm ziua si seara cu toata ca nu ies nu dorm, si nu intru nici pe calculator, nici la TV nu ma uit, pur si simplu stau iar de multe ori ma plimb prin casa, in pat nu pot sa stau ca ma fatai de pe o parte pe alta ma mut de la un capat la altul.Acuma e cam asa programul meu: orele 20:00-00:00 ma culc, intreo orele 00:00-03:00 ma trezesc, stau treaza pana in jurul orei 08:00, ma culc si ma trezesc dupa-amiaza prin jurul orei 17:00 cu dureri mari de cap. Ce as putea face sa imi revina programul la normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Balchis a răspuns:

In primul rand ar trebui sa eviti sa dormi in reprize( mie chestia asta imi provoaca, pe langa dureri de cap, greata). Ar trebuii sa incerci intr-o zi sa stai treaza de dimineata, de ex: ora 10, pana seara la 22:00, 23:00 indiferent ca iti este somn si apoi sa incerci sa-ti respecti programul. Si eu am aceeasi problema in vacanta, nu am ce sa fac si imi dau programul peste cap, inversez ziua cu noaptea si dorm cate 15 ore pe zi! Incearca sa faci ceva activitate fizica, orice e bun: daca ai un frate/ sora sau animal de companie joaca-te cu el/ea, daca iti place sa dansezi, danseaza, orice iti face placere. La sfarsitul zilei pe langa faptul ca vei fi obosita psihic vei fi obosita si fizic si te vei odihnii mai bine.

5 răspunsuri:
| RăzvannRăzviii a răspuns:

Culca-te la ora 5-6 dimineata si scoala-te la 8. Rezista toata ziua, si pe la 10 sa fii extenuata, si o sa dormi bustean. Crede-ma, la fel am patit si eu acu 1 saptamana, si mi-am revenit in felul asta

| MyObsessionStaPeContulAstaOLuna a răspuns:

Nu încerca niciodată somniferele,după părerea mea o să ai migrene.Aşa fac şi eu în fiecare seară, stau şi mă fâţâi, nu pot să dorm dar după conştientizez că dacă o să continui aşa nu o să mai dorm deloc.Seara,când te culci aeriseşte camera bine şi bea o cană cu laptecald.NU lapte cu ciocolată, cereale sau altceva findcă îţi dă un plus de energie.Laptele este un calmant al somnului liniştit şi de o durată de 8-9 ore. După ce sa aerisit camera du-te în pat, FĂRĂ tv sau muzică*de preferat un jazz sau ceva liniştitor, melodic* de 10 minute. După închide ochii, calmează-te şi gândeşte-te la ceva frumos.O să dureze cam 10 minute sau mai puţin dacă ai răbdare, dar pastile să nu iei niciodată*adică somnifere*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cum faci: la ora 22:00 te culci si te trezesti la 8:00 cel putin o saptamana si apoi vei reveni la normal; te vei adapta! 10 ore de somn iti sunt mai mult decat suficiente!

| oanard174 a răspuns:

Nu pot sa cred ce am citit, ahhhh! as dormi zi si noapte.

| florinush09 a răspuns:

Da si eu am fost in acceasi situatie ca a ta, eu ieseam pe afara si veneam pe la 6 dimineata acasa si ma trezeam pe la 4 dupa masa, si ce am facut in cazul asta ca sa imi reglez programul de somn, ma culcam pe la 6 dimineata si ma trezeam pe la 10 dimineata puneam tel sa sune, ma ridicam si nu mai dormeam iarsi pana la 6 a doua zi, si daca faci asta vreo 2 zile iti zic eu ca a treia zi pe la 1 noaptea ma lua somnul si tot asa faci in fiecare zi pana revi la normal sper ca ti-am fost de folos