| Laugh25 a întrebat:

Buna!
Eu am probleme cu tremuratul mainiilor, multi spun ca de la lipsa de calciu..eu nu cred.
Am probleme de foarte mult timp cu tremuratul mainiilor, iar pe viitor mana va trebui sa imi fie intr-o stare perfecta.
Cum pot scapa de problema asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| floryynnel a răspuns:

Aceeasi problema si la mine, oricand, si cand sunt in timpul unui examen sau cand doar stau intins in pat, nu conteaza starea mea mie imi tremura. Am fost la doctor, am facut analize(au iesit bune) am luat si pastile anul' trecut(pentru calciu) si nimic. Doctora zice ca ori e ceva emotional(si trebuie' sa ma controlez) sau e ceva legat de adolescenta( nu mai stiu exact cum a zis... oricum zicea ca dupa ce termin cu adolescenta nu o sa mai am probleme).
Oricum, trebuie' sa faci o plimbarica pe la doctor sa te vada, sa iti zica ce analize sa faci, dupa rezultat iti va da un verdict.

7 răspunsuri:
| kRedhead a răspuns:

Iti troznesti mult degetele? Si de la asta se capata tremuratul mainilor.

| Laugh25 explică (pentru kRedhead):

Nu,foarte rar.

| William a răspuns:

Nu e de gluma, nu stiu ce ai dar mergi la doctor.

| AtateaConditii a răspuns:

De la emotii prea mari, de la gandul ca iti tremura mainile o sa iti tremure si mai tare. Ia calciu. Daca ai pete albe pe unghii inseamna ca ai lipsa de calciu.

| Laugh25 explică (pentru AtateaConditii):

Imi tremura tot timpul, iar eu de asta zic ca nu am lipsa de calciu, nu am pete albe pe unghii.

| Voidwithin a răspuns:

Stiu ca asa facea Hitler in unele filmari pentru ca avea parkinson dar in cazul tau cred ca e altceva.
Oricum cel mai probabil e de la creier treaba.
Vezi de un neurolog.

| Danişor a răspuns:

Salut! Intrebare:Fumezi?
Sfatul meu ar fi sa te duci si la un neurolog (sa nu crezi ca daca te duci la neurolog ai ceva la creier doamne fereste) poate fi din cauza sistemului nervos poate de emotii sau poate de o temere de o retinere.Ar putea fi vorba de un psihogen sau un tremor benign esential, pentru care neurologul iti va recomanda si un tratament cu betablocant, in schimb tremorul mai poate aparea si in alte situatii cum ar fi:hipertiroidie, alcoolism, insuficienta hepatica.