| anonim_4396 a întrebat:

Bună, eu am scolioză, nu e chiar atât de grav cred eu, acum încerc să stau drept pe cât se poate de mult, până când voi sta automat așa. Știți cumva cat va dura până când creierul va învăța poziția?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scolioza este destul de serioasa, fiindca coloana este modificata in forma literei S, iar in timp produce dureri foarte mari si mers stramb, ghebosat.

Se recomanda purtarea unui ilic rigid, sau vesta medicinala, de corectare a coloanei, tu trebuind sa o porti tot timpul, ca sa-ti indrepti spatele si sa-ti corectezi pozitia coloanei, sa nu mai stai sau mergi cocosat.
Tu esti acela care inveti creierul, prin purtarea acelei veste medicinale, care sta stransa pe corp, fortandu-te sa stai si sa mergi cu spatele drept.

Extrem de important: acasa se doarme pe scandura, fiindca patul moale nu ajuta la indreptarea coloanei, dimpotriva.

| alina2k18 a răspuns:

Medicul ce a zis?
Ce tip de scolioza ai?
Ti s-a recomandat scoala spatelui/kinetoterapie?

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Nu știu să îți răspund la întrebare dar am auzit că practicarea înotului e foarte buna împotriva scoliozei.
Cică și David Popovici avea scolioza si făcând înot s-a vindecat de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se acomodează greu creierul dacă ești învățat să stai mult pe telefon, de acolo se trage și de la modul cum dormim noaptea.

| LifeLust a răspuns:

Si eu am avut o scolioza grava. Aveam dureri ziua si noaptea la coloana.

Corsetul care mi-a fost prescris facea totul si mai dureros, desi m-am straduit sa-l port.

Ai grija la cararea greutatilor, si ai o pozitie dreapta cel putin la baza coloanei. Eu m-am obisnuit sa stau dreapta si a ajutat curvura coloanei care era mai sus. Sport special si tragerea cu palmele de picioare pentru a intinde coloana.

E foarte greu, stiu. Am ramas cu chestii vizibile dar durerea s-a mai dus.

Succes in vindecare, ia-ti bagaje pe roti!