| Cris06 a întrebat:

Eu inainte mancam foarte multe dulciuri si carne fara fructe si legume, doar asa ocazional. De 4 luni am inceput usor usor si acum nu mai mananc decat un aliment dulce pe saptamana si nici paine sau paste fainoase, chestii din astea, mananc lactate doar cu 0% grasime carne doar de pui (piept) si peste somon (de 3-5 ori pe saptamana) multe fructe si legume si fara sucuri. Mama zice ca nu o sa mai cresc in inaltime asa, dar eu nu stiu ce sa zic am 13 ani si sunt fata. Funda! Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mobile a răspuns:

Buna,
La ce alimentatie ai sigur o sa mai cresti, tipul alimentar ales de tine te va ajuta sa cresti si sa te dezvolti armonios, daca as fi in locul tau as scoate laptele din alimentatie(in curand stomacul tau nu va mai produce enzime digestive pentru lapte... dupa 14 ani), poti bea lapte din migdale sau soia, dar nu exagera cu soia.
Iti urez succes si felicitari pentru alegerea facuta in privinta alimentatiei.
PS: Daca vrei sa cresti in inaltime, poti face sport, Ex: inot, dar nu este obligatoriu, orice sport te va ajuta.

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu zic ca ar fi bine totusi sa manci un pic de paine (2-3 felii), preferabil paine integrala facuta fara amelioratori.

| neutrino a răspuns:

Din pacate pentru tine, varianta aleasa este destul de ...aiurea.

| DaRaspund a răspuns:

Esti inca in crestere si o sa te mai inalti plus ca ai o alimentatie sanatoasa si asta e foarte bine pentru tine. Din cate stiu eu poti adauga si carnea de vita in alimentatie si poti manca si fainoase din cand in cand. Poti sa incepi sa joci baschet si o sa te ajute sa cresti in inaltime.

| Cris06 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre!

| Andreea0612 a răspuns:

Ai facut bine ca ai scos dulciurile in alimentatie.
Dar nu trebuie sa iei lapte degresat pentru ca isi pierde din minerale si vitamine, si o sa te alegi cu o dereglare hormonala daca nu mai mananci grasimi (iti cade parul,unghiile se rup repede,etc).
Deci daca vrei sa slabesti te sfatuiesc doar sa scoti dulciurile si fainoasele pentru ca alea ingrasa cel mai mult.
Ai mai putea manca seminte, nuci, etc dar nu in cantitati mari pentru ca au multe calorii.
Noi nu putem trai fara grasimi si proteine, dar in schimb putem trai fara carbohidrati.
Si eu am tinut dieta exact cum tii tu (fara grasimi, fainoase) iar cand am terminat a pus dublu pe mine.Dar e bine ca m-am invatat minte.
Daca o sa ti se intample si tie la fel o sa regreti ca ai tinut vreodata dieta.
Si sa nu uiti de sport ca e foarte important.

| nursa a răspuns:

Foarte misto. E foarte greu sa impui un regim sanatos unui copil de 13 ani. Mama ta ar trebui sa fie mandra de tine. Incearca sa iei Calciu + D3 pentru dezvoltarea oaselor cat inca esti in crestere. Daca-ti va creste pofta de mancare papa mai multe fructe. Felicitari oricum!

| Kapkha a răspuns:

Exactlaughing

| Sima_Cristian_1999 a răspuns:

E mai ai de crescut

| FructeBirou a răspuns:

In privinta fructelor pot sa-ti dau eu raspunsul. Ai nevoie de 400 de g de fructe pe zi. Trebuie consumate intre mese. Daca mananci mai mult de 400 de g, nu prea mai este ok. In plus fructele trebuie diversificate. Pe link-urile de mai jos poti gasi proprietatile fructelor iar pentru a identifica care sunt cele pe care trebuie sa le consumi mai mult incearca sa vezi prin analize de ce substante are mai multa nevoie organismul tau.
http://www.fructebirou.ro/
http://www.fructebirou.ro/despre-fructe.aspx
http://fructebirou.blogspot.ro/

| HelloWinter a răspuns:

Ce contează? Înălţimea sau sănătatea? Chiar dacă nu mai creşti în înălţime, vei fi sănătoasă astfel. Eu aş alege să fiu sănătoasă, să mănânc cât mai multe fructe, legume... Şi ce dacă eşti scundă şi sănătoasă? Preferi asta sau înaltă şi bolnavă? Oricum, fundă?

| Pelmus_Nicoleta_1976 a răspuns:

Nu o asculta!