| Atim a întrebat:

Eu sufăr de sindromul ovarelor polichistice, motiv pentru care menstruațiile mele erau foarte neregulate. Împreună cu mediul meu am hotărât să încep să iau anticoncepționale (Yasmin mai exact). Nu am mai luat până acum niciodată anticoncepționale și nu sunt familiarizată cu ce efecte e normal sa aiba asupra mea. Pana acum, desi veneau neregulat, menstruațiile mele durau mereu 5-6 zile. Am luat conform instrucțiunilor care o pastiluta zilnic, la aceeași oră in ordinea de pe ambalaj începând din prima zi de menstruație. Au trecut deja 8 zile (maine va fi a 9a) si menstruația mea încă nu s-a oprit. Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă ai doar 2-3 picături e normal, poate fi un efect advers al pastilei care însă nu trebuie să te îngrijoreze. nu te-a avertizat medicu? De obicei la grețuri și altfel de simptome ar trebui să-ți pui probleme, sângerări și posibilă erupție acneică sunt destul de comune și n-ar trebui să te îngrijoreze

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doctor asa ar fi normal sa il intrebi pe el nu pe noi.

| alina2k18 a răspuns:

E menstruatie normala sau sangerari micute?
Spottingul este o reactie adversa a organismului pana se acomodeaza cu pilule - poate dura pana la 3 luni.

| Atim explică (pentru alina2k18):

De cam 3 zile e o sangerare destul de micuță, deloc abundentă. E posibil să fie spotting. Mulțumesc!