| cooola a întrebat:

Eu sunt cu un baiat de o saptamana si astazi mi-a spus ca are hepatita B, si sunt foarte ingrijorata. El spune ca nu se transmite. Din ianuarie are tratament. Si imi este foarte frica, as vrea sa stiu daca se transmite. Mi-a spus ca dupa ce implineste 6 luni de la tratament se duce la brasov. Se poate transmite prin sarut? Am citit pe net si spune la "simptome" ceva de genu dureri abdominale, dureri ale articulatiile, lipsa poftei de mancare si exista o problema pentru ca eu acum 2 zile am incpeut sa fac niste exerciti pentru picioare iar acum sunt foarte speriata, pentru ca ma febra cobor scarile foarte greu, si nu stiu daca exercitile pe care le-am facut sunt de vina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prin sarut nu se transmite, dar prin sex neprotejat da. Vestea buna este ca exista vaccin, deci te poti vaccina si asa vei fi protejata.

| Zenithf a răspuns:

Hepatita are o perioada de incubatie mai lunga, pana simti primele efecte trece o luna sau mai mult, deci febra ce o simti este numai de la exercitii. Din cate stiu eu, microbul ce cauzeaza hepatita B poate trece din sange in saliva daca persoanei bolnave ii sangereaza gingiile sau are carii netratate. Altfel boala poate fi luata prin contactul direct cu sangele infectat, prin contact sexual si prin acele contaminate. In cazul in care nu esti imunizata contra este mai bine sa te feresti pana la instalarea imunitatii.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Asa cum spune @Ganduri albe! Vaccinul se numeste "Engerix B".
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=1201

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu se transmite prin sărut ci pe cale sexuală. Este un vaccin pe care îl poţi face împotriva acestei boli. Dacă vrei o relaţie stabilă cu el, fă-l ca să fi sigură. Baftă!

| Xonia a răspuns:

Daca el spune ca nu, inseamna ca asa e
Daca tine la tine nu cred ca ar fi riscat sa te imbolnaveasca si pe tine

| Xonia a răspuns:

Am citit ca nu ai voie(daca ai hepatita b)sa imprumuti periuta de dinti altcuiva:-s
Deci probabil se poate lua
Dar totusi cred ca daca el ti-a zis ca nu, asa este.
Bafta

| xXWhisperOfLoveXx a răspuns:

Da se poate trnsmite chiar si daca il atingi :D
Stiu din propia-mi experienta :((
Sau daca vrei uitete aici si citeste cum se transminte Hepatita B
http://www.i-medic.ro/......-protectie
Fundaa;))?
Please :">:">

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti vaccinul.Vezi ca protectia se instaleaza dupa 6 luni, adica dupa ce faci ce-a de-a treia doza.Pana atunci nu face sex fara prezervativ.

| Cristi_2562 a răspuns:

Hepatita B este transmisibila. se poate lua si prin sarut... da! depinde de situatie, cat de grav e.