| Carmen133 a întrebat:

Ce boli ale ficatului (cronice) pot da infectii urinare streptococul de grupa b?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Infectiile urinare nu le da ficatul ci vezica urinara tractul urinar deci acolo ai infectia nu este ficatul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici una!
Bolile cronice ale ficatului (ciroza hepatica si hepatitele cornice), pot scadea imunitatea si atat.
Infectia cu streptococ afecteaza tractul digestiv si urinar.

| Lupică27 a răspuns:

Boli cronice ale ficatului afecteaza imunitatea si poti face des infectii urinare dar nu cred ca e posibil cu asa ceva.

| randomuser009 a răspuns:

Streptococul de grup B e o bacterie, (nu vine de la alt organ infectia), o mare parte din oameni, il poarta fara sa stie in intestine, sau tractul urinar, deoarece nu prea da infectii, decat foarte rar(e din flora noastra normala), depinde de multi factori pentru a da el infectii, de ex anatomie, probleme imune date de diferite boli, si multe altele, desi in mod normal e acelasi cu cel care traieste pe oameni, unele bacterii pot avea gene de virulenta, care le fac mai predispuse la a da infectii, pot primi chiar de la alte bacterii material genetic pentru asta. Practic sunt niste bacterii, care au schimbari ce le fac patogene.
Daca ele nu sunt problema, si bacteriile noastre inofensive pot sa ne afecteze, daca ajung in alta zona din organism, sau daca avem imunitatea la pamant, flora normala, ar deveni o cauza de infectii.
Bacteriile din intestin sunt retinute de imunitate, pentru a nu se inmultii exagerat(atunci ar da infectii oricat de mult le am numi bacterii din flora normala), si scopul lor e sa foloseasca resursele, pentru ca cele patogene, sa aiba un mediu prost de dezvoltare, practic, nu au mancare, ph schimbat, etc., aceste e modul in care ei afecteaza imunitatea, si protectia impotriva bacteriilor patogene, daca ai omora pe toti, ai face un mediu favorabil dezvoltarii altor tipuri de bacterii(concurenta pentru resurse).

| Carmen133 explică (pentru randomuser009):

Pai asta întreb, la ce probleme imune date de "diferite boli" se poate declanșa acest streptococ? (B)

| randomuser009 a răspuns (pentru Carmen133):

Problemele imune nu vin doar de la ficat, dar uite cateva pentru orice eventualitate: ciroza, multe tipuri de hepatite, unele tipuri de colangite, astea sunt in mare, dar mai sunt si alte boli: diabet, dar mai pot fi devina, daca ai boli renale cronice in antecedente(cum e o boala cronica de rinichi) si ai leziuni de acolo, boli vasculare, deoarece, limfocitele, si neutrofilele trebuie sa treaca prin vase, vase mai proaste=probleme imune,

Daca iei ceva medicamente:corticoizi de ex, sau imunosupresoare,
Poate sa nu fie imunitatea, am zis deja, ca sunt bacterii, care prind virulenta, si practic pot deveni patogene, daca mediul e favorabil, incat ele se pot inmulti prea mult, pot deveni asa patogene,
Daca urina stagneaza foarte mult, si nu poti sa o elimini, oricat de des mergi la toaleta(o problema anatomica, face un mediu propice dezvoltarii lor, ceea ce nu e bine), daca urina nu are aciditatea corecta, de ex, e prea alcalina(de aceea urina e acida), e un mediu propice pentru dezvoltarea lor, daca nu ai o boala, gandeste te la astea.(nu prea afecteaza asa de tare singur, dar trebuie luat in considerare si ph ul urinii)
Trebuie sa mai luam in calcul ca ele pot primi, anumite gene, de la bacterii straine, care sa le faca virulente(mai patogene), daca ai avut o contaminare, si desi ar trebui sa fie in flora normala, practic, acele gene, le fac periculoase).

Daca ai ceva compresiuni:depinde daca sunt infectii joasa sau inalte, dar cum ar fi pietre, tumori fibroze, depinde si de uretere, daca unul e prea scurt decat anatomic(sa nu faca reflux(i asa urca bacteriile in sus, si ajunge sa fie supracolonizata zona)). Adaug acid uric mare care ajuta la pietre.

| Rafayel a răspuns:

Ficatu nu-ti poate da infectii urinare.