| Victoria18 a întrebat:

Exista vreo investigatie care sa iti controleze tot organismul(organe, vase de sange, creier, etc.)fara sa mai fie nevoie si de o alta cum ar fi analize etc? Si pretul m-ar interesa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Buna!
Daca ar exista o investigatie rapida,completa si sigura,nu prea ar mai avea rost sa fie atatia medici,specialitatile sa fie tratate separat si sa se inveteze atatea aparate cu atatea modalitati de analiza. Singurele care este se prezinta asa,sunt cele de biorezonanta,care sunt niste falsuri inventate pentru cei care vor sa promoveze minciuna si escrocheria. Cei ce trec pe acolo isi pierd timpul si increderea inutil in analizele si tratamentele cu adevarat eficiente. Analizele uzuale iti spun,in mare parte,daca ai o problema de natura medicala sau nu. Se efectueaza la indicatia generalistului(medicului tau de familie).
O analiza care,desi destul de nesigura,poate sa indice o eventuala problema medicala este analiza darkfield. Nu prea se mai foloseste in ziua de azi,cel putin nu la noi. Pe asta as recomanda-o,daca te intereseaza.
La psihiatru,se merge fortat cand esti pe punctul de a incalca legea sau cand ai deranjat societatea.
De buna voie ar trebui sa mergi cand simti ca nu te simti bine tu cu tine,eventual la indicatia unui psiholog,nu pentru ca iti spune cineva din familie sau un prieten. Ei sunt subiectivi. De asemenea,daca cineva pe internet iti spune sa mergi,este pentru ca acesta din urma nu este in stare sa inteleaga. Oameni buni,la medic sau psiholog merge un om cand simte nevoia din propria initiativa. Cel mai bun lucru pe care l-am putea face este sa ne vedem de ''gradina'' noastra si asa stim toti cand trebuie si pe unde mai trebuie sa mergem.
Psihologul,daca discuti cu el,este singurul in masura sa ti spuna cand ar trebui sa te tratezi si in ce mod sau generalistul,care a absolvit medicina generala si s-a specializat in consult general.
Daca cei din jur iti spun ca este o problema, iti zic asta pentru ca asa vad ei lucrurile. Tu daca mergi sa faci ceva pentru tine, este pentru a te convinge tu pe tine ca esti bine, pentru a preveni o situatie critica posibila sau pentru a fi intr-o stare mai buna, nu pentru cei din jur, cat si pentru tine.

| xerxes1 a răspuns:

Tu ai nevoie doar de psihiatru.Este gratis.

| JackR a răspuns:

Da, se numeste disectie. Plata n-ar trebui sa te intereseze, oricum platesc rudele (daca este cazul).