| mary_5801 a întrebat:

Exista cineva pe aici care reuseste sa-si controleze cel de-al treilea ochi? Am inteles ca necesita ceva timp de meditatie, si m-ar interesa pentru pregatirea de deschidere a tuturor chakrelor.Stiu ca este nevoie de un guru, dar aici unde ma aflu eu nu exista asa ceva.Mai exista si alte metode de pregatire?

13 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Da' ochiu maro ti-l poti controla?! Terminati cu aberatiile astea... Biserica ortodoxa a recunoscut ca e pe duca si e condusa de o mana de panarame. ok?

regis
| regis a răspuns:

Eu imi controlez cu usurinta al treilea ochi si intr-adevar necesita ceva timp de antrenament. Cred ca la mine a durat cam un an pana am inceput sa il controlez, dar la inceput se mai intampla si sa pierd controlul. Acum rareori se intampla sa am nevoie de ceva meditatie, dar se rezolva rapid cu o alimentatie adaptata. Si nu numai ca este nevoie de guru, este esential in chestiunea asta. Doar ca pe strada mea se spune cu "c", nu cu "g", iar unii mai tupeisti nu spun al treilea ochi, ci ochiul maro. Rusine sa le fie!

| thealchemist a răspuns:

Nu cred, ce spui tu e foarte complicat. nu am citit celelalte raspunsuri, daca a spus cineva ca poate, inseamna ca minte (cu o probabilitate de 99, 99%).

| Duhovnicul a răspuns:

Da, o vizita la un psihiatru.

| luana1 a răspuns:

Practici yoga din cate inteleg.Aici, in Romania nu exista oameni care sa te poata indruma.Aici se practica pseudo-yoga si toti cei care o practica sunt intr-o totala deriva, crede-ma.

| liviu00 a răspuns:

"Pana si religia ortodoxa a admis asta."
Wow... daca si astia admit... trebuie sa fie adevarat.
"Prin spiritualitate se traduce logica omului, ca de aia ne numim oameni". Foarte profund ai zis-o.
Totusi, @mary... ce vezi cu ochiu` ala?

| liviu00 a răspuns:

@regis Ai innegrit ochiu` rolling on the floor

| DanielJackson a răspuns:

Deci cred ca tu vorbesti aici de abilitatile creierului, care sunt infinite! daca reusesti sa te concentrezi suficient, o sa intelegi si ce vorbesc pasarile, o sa conduci masina chiar daca ai fost in ea doar fizic, etc etc. si toate astea fara ajutorul cuiva. totusi, pentru fete e mult mai greu sa reuseasca astfel de performante, pentru ca nu au suficienta rabdare.

| QuadruplePersonality a răspuns:

Eu pot sa il controlez.
Nu am avut nevoie de guru, m-am antrenat singura. Am citit mai multe articole pe net ca asta: http://myherbalcare.wordpress.com/......a-pineala/ dar carti n'am gasit niciuna.
Prima oara mi-am controlat al 3 ochi acum 2 ani sub o cale ferata mediat dupa ce a plecat trenu'.
Nu stiu daca a ajutat cu ceva energia sinelor, nu am citit nicaieri despre asta, dar asa mi-a venit.

Succes.

| mary_5801 explică:

Teddy, asta ar insemna ca si preotii care vorbesc despre ochiul mintii ar trebui dusi la psihiatru. Ia du-te tu la un preot si la un om de stiinta si intreaba-i.Ai sa ramai surprins pentru ca si stiinta si religia au recunoscut existenta celui de-al treilea ochi din glanda pineala.Pana si religia ortodoxa a admis asta.Cum ai ajuns tu la ideea ca imi trebuie psihiatru? Poate esti vreun ateu si crezi doar mici, bere, tigari facute posta si femei la fel. E bine sa stii ca mai exista si lucruri spirituale, nu numai materiale.Prin spiritualitate se traduce logica omului, ca de aia ne numim oameni.

| mary_5801 explică:

@liviu00, al treilea ochi este a sasea chakra.cu el vezi tot ceea ce nu vezi cu ochii tai normali. el constituie o poarta catre lumea de dincolo, dar si de dincolo catre tine.de aceea este necesara multa meditatie si purificare.in mod normal chakrele(centrele de energie din noi)sa fie deschise in ordine. dar se intampla la unele persoane ca ochiul sa se activeze inaintea celorlalte centre. uneori intamplator, alteori fortat. daca il activezi fortat si esti mai slab de inger risti sa ajungi la spitalul de boli mintale.de aceea eu stiu ca nu sunt pregatita dar mai stiu ca usor toate chakrele trebuiesc deschise pentru ca ne ajuta sa scapam de diferite boli.am incercat sa trec peste ironia ta, si ti-am raspuns la intrebare cu mai multe detalii ca sa poti face cat de cat o legatura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta, tainele initierii.nu stiu cine a scris-o.am cetit-o, o sa o caut prin bebleoteca, si o sa-ti spun.

| vladorcolac a răspuns:

Lumea din ziua de azi a uitat de ceea ce e capabila sa faca si a inventat un dumnezeu, iar cei ce nu cred in el sunt denumiti eretici, poti sa iti controlezi al treilea ochi, ai nevoie de multa concentrare, o sa dureze o vreme, nu e setata o perioada exacta deoarece dureaza de la o persoana la alta, trebuie sa meditezi, cu ochii inchisi si sa incerci sa iti vezi camera cu mintea ta, nu trebuie sa iti imaginezi ci sa o vezi, in timp ce meditezi, elibereaza-ti mintea si nu te gandi la nimic, cel mai bine e sa fi in liniste sa nu itit distraga atentia nimic si ai nevoie de incredere, nu trebuie sa crezi ca e posibil sau ca vei reusi, ci trebuie sa crezi ca poti deja si astfel vei reusi, ca sa iti fie mai usor te invat si cum sa iti controlezi puterea telekinetica adica puterea de amisaca obiectele cu puterea mintii, nu trebuie sa stai intr-o anumita pozitie sau sa rostesti cine mai stie ce, i-a o scobitoare sau un ac pentru inceput si pune-l pe o masa, aseazate comod pe scaun sau fotoliu si uita-te atent la el, incearca sa clipesti cat mai rar, o sa incepi sa vezi cum acul/scobitoarea o sa inceapa sa dispara sau sa se faca o raza de lumina, asta inseamna ca incepi sa te unesti cu acel obiect, apoi dupa mai multe repetitii vei vedea cum va incepe sa tremure obiectul, insa tine minte ca nu trebuie sa iti pierzi concentrarea, iar dupa alte repetitii v-a incepe sa pluteasca, cu mainile si nu cu gandul vei reusii sa il misti in orice directie vei dori, sfatul meu e sa faci aceasta meditatie minim 15 minute pe zi, insa nu uita sa mai schimbi obiectul dupa cateva antrenamente, altfel, va fi mai greu sa incepi sa controlezi altele, daca te ti de antranament in maximum o luna jumatate vei reusi