| anonim_4396 a întrebat:

Buna, farmacista mi-a recomandat sa iau Klacid SR 500 de 2 ori pe zi, dar in prospect scrie ca se ia 1 pe zi, de cine ascult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Producatorul adica prospectul e mai important decat farmacista in acest caz.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Klacid e un antibiotic dat draq cu efecte adverse destul de nasoale. De cand puii mei ajung farmacistii sa recomande antibiotice? Tu la doctor nu ai fost?

| dannyel86 a răspuns:

"În infecţiile grave, doza poate fi crescută la 1000 mg claritromicină (două comprimate cu eliberare prelungită Klacid SR) o dată pe zi."
Probabil de aceea farmacistul a recomandat doza dubla.
Nu e exclus ca problema ta medicala sa poata fi tratata eficient numai in acest fel.

| AnitaDugan a răspuns:

Eu zic ca de farmacista. sa ajungi in punctul ala trebuie sa termini o facultate, sa inveti toate efectele adverse ale medicamentelor etc.
prospectul e cumva informativ, dar daca farmacista a recomandat aceasta exceptie, inseamna ca stie ce spune happy succes