| Adnana22 a întrebat:

Buna, fetelor. Am 17 ani si am 68 kg la o inaltime de 1.65 cm si as dori sa slabesc. Imi puteti recomanda o dieta. Tin sa mentionez ca am probleme pe partea de gastro, adica nu tolerez toate alimentele, am o gastrita purpurica cu reflux.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te anunt de acum ca orice dieta duce rata metabolica in jos desi daca vei slabi te vei ingrasa daca revi lea vechiul stil de alimentatie, ca sa stii ok, desi cel mai important este restrictia de calorii dar asta nu inseamna a te infometa a manca 800 de calorii dar alea sa fie proteine =carne de porc,pui,peste,oua,grasimii naturale =masline verzi,negre,avocado,legume crude,fructe =un fruct pe zi, lactate un iaurt pe zi atat, branza, cascaval, recomand si cartofi sunt foarte sanatosi si aia dulci dau energie, sa faci cardio vei arde mai repede grasimea, o dieta fara carne va duce la pierderea masei musculare sa stii asta, cardio poate insemna si mersul pe jos 10 km per zi in pas rapid sau sprinuturii alea ard grasimea de pe burtica sau https://www.youtube.com/watch?v=zNlSbH6GP_o https://www.youtube.com/watch?v=RfpfGVGqrq8
apa mult, somn, fara stres, nervi

| Justkpopergirl a răspuns:

Încearcă să faci sport și să îți faci un program când mănânci.
Poți mânca orice, dar în limita bunului simț. Încearcă să nu mănânci multe dulciuri și în loc de acestea mănâncă fructe.