| AnneMariaa a întrebat:

Buna fetelor big grin am parul foarte uscat si deteriorat ( fara chef de viata), am citit pe internet sfaturi pentru masca de par cu ulei de masline,galbenus de ou si miere,pe mai multe site-uri dar majoritatea toate au sfaturi diferite si nu sunt decisa care dintre ele poate fi mai bun si sanatos... Voi ce "masca" imi recomadati pentru par. Am parul lung, saten; Alta problema o am cu grasimea, mi se ingrasa foarte repede, a 3-a zi daca nu il spal este unsuros rau (eu cand nu-s spalata pe cap si mai ales ca mi-l prind in coada sau/si coc am dureri de cap,la propriu vorbesc sad )
De un an si ceva de zile folosesc acelasi sampon,fara schimbare head&shoulders,dupa cum v-am descris parul meu,nu-s deloc multumita.
Nu stiu ce sa ma mai fac cu el, as vrea sa am si eu parul stralucitor si sanatos, fara fire despicate si uscate. Mi-ar fi de folos un sfat de la voi, va multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Acea masca pe care ai spus-o tu este foarte buna. Totodata, ca sa previ parul gras am citit undeva ca e bine sa aplici prima data balsamul, il lasi intre 5 si 10 minute pe par apoi clatesti si apoi aplici samponul, te clatesti si gata. Eu am incercat si sa stii ca mi s-a mentinut mai multe zile fara acea senzatie de ingrasare.

| oanaac a răspuns:

Incearca produse pentru tipul tau de par. Foloseste un sampon pentru par gras, in primul rand. Cu siguranta vei observa o imbunatatire in ceea ce priveste cantitatea de sebum. Incearca sa nu stai cu mana in par tot timpul, il ingrasa foarte tare. Produsele de la Londa Proffesional sunt destul de accesibile la pret si foarte bune. Poti incerca de la ei un sampon potrivit tipului tau de par si o masca pentru parul deteriorat. Incearca sa iti tunzi varfurile mai des, iar daca folosesti placa, ondulator sau uscator de par foloseste inainte un spray pentry protectie termica. Gasesti in supermarketuri la preturi destul de ok, gen 20 de lei si ar trebui sa te tina ceva timp. Mastile cu ulei de masline, miere si galbenus de ou sunt foarte bune, le poti folosi o data pe saptamana, dar evita sa le aplici la radacina.