| Alinaalian1234 a întrebat:

Folosesc crema spirulin si in prima zi cosurile au mai disparut, iar a 2 a zis au facut puroi. Este normal?
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Nu se recomanda aplicarea cremelor pe cosuri, decat in faza finala, cand au tendita sa se usuce. In prima faza (cand sunt rosii/umflate) trebuie aplicate solutii tonice (fara alcool), lotiuni/geluri pe baza de antibiotice/ benzoil-peroxid/retinoizi, altfel o sa agravezi situatia, cum de altfel ai simtit pe pielea ta. Ar fi bine sa mergi la un medic dermatolog ca sa-ti spuna exact ce tratament sa folosesti. Uite cateva sfaturi care sper sa-ti fie utile aici: http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-acneea-de-ce-ne-apar-cosuri
Multa sanatate!

| Satanna a răspuns:

Nu nu e normal are ceva crema aceea happy
Fundita?