| PiTssY a întrebat:

Buna!:-H Am si eu o intrebare....Cand te operezi de apendicita...DOARE?worried

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu. Singura parte de durere e cand ti se face anestezia, si asta e mica. E o simpla intepatura de injectie. Durere mai ai postoperatoriu cand iti atingi zona. Si asta e mica, ca sa o compar cu ceva, e de nivelul durerii provocate de atingerea unei zgarieturi putin mai adanci la o zi dupa producerea ei. E o durere suportabila, dar sacaitoare, care te face sa nu vrei sa iti atingi zona. Iar in cazul in care nu ti se pun niste fire care trebuie scoase, atunci mai doare si scoaterea lor. Asta e putin mai dureroasa dar si asta e destul de suportabila.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@MonicutZZa: Nu se fac operatii cu laser decat pentru organele care se vad la suprafata: ochi, piele. Pentru cavitatea abdominala se face laparoscopie, supranumita de pupulatie "operatie cu laser" si care nu are nimic de-a face cu laserul, ci doar ca lase cicatrici mai mici. In cazul apendicitei, taietura este foarte mica, asa ca e inutil sa faci o laparoscopie, care e mai complexa, mai mare ca timp, si care necesita o anestezie generala.
In chirurgie e o regula de baza "daca pacientul simte durerea se misca", iar ca chirurg nu vrei sa patesti asta, asa ca in momentul operator operatiile nu dor.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu doare, stai linistita iti face anestezie.

| Annitu a răspuns:

Buna! eu luna trecuta am facut un an de la operatia de apendicita!big grinhappy
nu doare absolut DELOC (iti face anestezie)! asa ca nu iti face griji in privinta dureriiwinking
mie mi-a placut cand m-am operatbig grin; fara scoala 2 saptamanabig grinbig grinbig grin

| jane_5414 a răspuns:

Nu te doare, iti face anestezie, te adoarme si nu simti nimic si cand te trezesti o sa fii scapata de probleme.

| MonicutZZa a răspuns:

Sincera sa fiu abar nu am dar depinde si cm ti-o faci (cu sau fara anestezie, cu laser, adormita sauanestezie locala - zic si eu din ce am auzit)

| yanny`s a răspuns:

Daca te anesteziaza nu simti nimic. Dar unii doctori prefera sa nu faca anestezie si asa e foarte dureros. O prietena de-a mea s-a operat fara anestezie si a durut-o ingrozitor cica:-ss. Dar nu-ti face griji.totul va fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Operatia de apendicita este una foarte usoara.nici nu simti cand te opereaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti face anestezie si nu ai cum sa simti ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca te doare sau nu nu am facut-o dar nici nu vreau s-o fac mie un pic teama dar daca iti face anestezie nu te doare ca nu simtiwinking

| Raluka_1706 a răspuns:

Stai linistit\awinking eu marti m-am operat si nu am simtit nimichappydupa operatie o sa ai senzati de voma. o sa ai un regimwinkingin rest o sa fie totul bine.nu iti face probleme. te pup:*

| miampierdutvara a răspuns:

Operatia-nu
dupa operatie s-ar putea sa te doara si o sa ai niste dureri cand te deplasezi, durerile dupa-operatie trec in 3-4 zile MAXIM-fara algocalmin