| Anonima568 a întrebat:

Care sunt semnele cand trebuie sa te operezi de apendicita? Adica ma doare la apendicita de cateva zile, dar rare ori mi sa lasat durerea pe piciorul drept. Si daca e de operatie doare? sad cat dureaza? cate zile stai in spital? e adevarat ca poti sa mori de la anestezie crying?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InVisible99 a răspuns:

Daca durerea ti-a coborat pe picior trebuie sa mergi cat mai repede la un control ca nu cumva sa dai in peritonita si e f rausad...De apendicita te poti opera si cu laserul, care e mai usor in sensul ca te adoarme mai putin si ai 3 taieturi f mici si se prind f repede,doar cea din zona buricului e mai najpa cand te ridici, iar anestezia e totala.
Cristinna mai bine sa mergi la un control sa vezi ce e, daca ai un medic bun operatia nu este grea si daca e doar apendicita nu stai mai mult de 3-4zile.
Si referitor la "poti sa mori", chiar daca esti sanatos tun daca e sa nu mai ai zile te duci, asa ca fii optimista ca totul e bine-un medic bun rezolva happy

6 răspunsuri:
| cristiancristir a răspuns:

Am auzit ca e usoara operatia. Te externeaza imediat dupa. O taietura mica de tot. Dar daca vrei sa eviti astea in primul rand tine un regim cu mancare foarte usoara si du te la un specialist in reflexoterapie din orasul tau. Reflexoterapia functioneaza dar trebuie sa te duci din timp.

| BlackRose08 a răspuns:

Deci : mai trebuie sa ai cateva simptome cum ar fi: febra, varsaturi, greata, diaree etc. happy mai cauta si tu happy
Si eu am fost operata de apendicita in noiembrie. Ce iti face acolo : te opereaza, nu simti nimic. si nu mori de la anestezie. Cand te trezesti te doare putin cam tare acolo, dar trece. Vei avea un regim mai strict. In ziua operatziei nu ai voie sa te dai jos din pat, doar urmatoarea zi incerci sa umbli, dar va fi mai greu, deoarece nu prea poti. ca doare putin. dar te obisnuiesti. stai o saptamana. in ultima zi iti scoate fierele. atunci NU te doare deloc, ci te gadila happy dar daca vei avea colege/colegi de camera amuzantzi si ok te vei simti bine. happy Asa a fost la mine happy
Eu iti urez succes sa nu fie apendicita! :*
Numai bine!

| InVisible99 a răspuns:

Revin tongue nu trebuie sa ai obligatoriu greturi, diaree...eu nu am avut ci doar acea durere si apoi dupa 2 luni imi amortea piciorul si daca mai stateam o saptamana o dadeam najpa, de aceea zic ca acestea sa le iei doar ca niste sfaturi...un control e mai sfant.Ai grija happy, Bye

| sergent91 a răspuns:

Ar fi bine ca sa te operezi, operatia nu doare, deoarece vei fi anesteziata si nu vei simti, nimic. Nu se moare de la anestezie.

| Anonima568 explică:

Daca nu sunteti in stare sa scrieti un comm de ajutor, nu va mai chinuiti sa scrieti commuri idioatewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da doare foarte rau, ti-o face pe viu dureaza in jur de 17-20h poti sta de la 5 luni la 2-3 ani in spital si poti face infarct miocardic de la anestezie.