| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Ți se poate face rău, greață de la suplimente alimentare precum vitaminele și multimineralele? Sau nu are legătură și este alta cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Putin probabil daca nu exagerezi cu ele. Oricum sunt bani aruncati pe geam ca organismul tau nu poate sa asimileze dozele alea.

| Anuket a răspuns (pentru RoCkKiD):

Și eu cred la fel.

9 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Sa zicem ca da, sa speram ca nu.

| Legion7X a răspuns:

Iau și eu de imunitate cu vitamina D, zinc, calciu + câte o lingurită de miere dimneata și seara + fructe. Suplimentele. trebuie în cantitate mică. Mierea la fel in canitate mică dar nu consum pe fiecare zi, pentru că este zahar si in fructe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ți se poate face rău desigur ca da.

Nu lua de capul tău mult timp, ia doar dacă "suferi" de avitaminoza, mai bine consuma multe legume și fructe, e aceeași chestie, și dacă nu suferi de svitaminoza vitaminele nu își fac deloc efectul, dacă depășește dozele poți întra și în coma, sau sa faci AVC, asta pe lângă ce cresc mult apetitul de a manca, unele conțin și hormoni. Consuma fructe și legume, renunță la vitamine dacă nu suferi de vitaminoza.

Tu ești la fel de dilie ca ioneasca, din orice dai ignore laughing nici nu mai aveam de gând sa îți răspund, știam oricum ca te afunzi în inepție.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu personal nu am avut deloc apetit pentru mâncare când consumam suplimente.
Nu știam că se poate intra în comă, nu prea îmi vine a crede... :/

| anonim_4396 explică (pentru Anuket):

Greșești.

Citește:

https://www.superfit.ro/sunt-periculoase-prea-multe-vitamine/
Ești nihilista de aceea nu crezi. Cunosc pe cineva care și-o pierdut parul, consuma în exces, el nu avea deficit de vitamine. Ți am spus, consuma multe legume și fructe, efectul se va vedea mai târziu. Dacă ai luat 3 săptămâni nu e o problema, ala luase multe luni, și multe.

Nu trebuie sa iei un pumn, e suficient sa iei pe o perioada îndelungată sa ai probleme, nu neapărat AVC sau coma, dar îți De reglezi metabolismul. Vad ca ai dat ca o tuta IGnore, ești o lasă și o prostănaca, ți am zis efectele se vor vedea în viitorul apropiat nu brusc. Ești și analfabeta funcțional pe lângă ce dai ca o lasă ignore.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce greșesc? Ești culmea, numai jigniri, nu am zis că nu cred. M-am documentat, nu am zis nicăieri că se consumă câte un pumn de pastile! Plus că mă interesează mai mult mineralele și nu ziceți nimic de ele. Dar nu se mai pune priblema, am căutat eu. Și nu vorbesc de mine!

| TheStrategist a răspuns:

Nu trebuie să iei în cantități prea mari.

| Anuket a răspuns (pentru TheStrategist):

E posibil să se fi exagerat în unele zile.