| Deea_4962 a întrebat:

Iau anticonceptionale de 3 luni si sanii ii am tari de cand le iau. Poate fi nodul la san sau asa trebuie sa fie? [anticonceptionalele Artizia mi-au fost prescrise de medicul ginecolog nu le-am luat de capul meu]
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sanii nu ar trebui sa fie mai fermi de la contraceptive. Totusi ar fi bine sa te mai vada ginecologul o data. In ultima vreme, intalnesc multe femei care acuza efecte adverse de la Artizia, nu stiu de ce, dar e deja ingrijorator.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nodulul este o formatiune care se poate individualiza ( la palparea sanului) de restul tesutului glandular. Deci, n-are cum sa fie de marimea intregului san! Intarirea sanilor se poate datora hormonului continut in tabletele anticonceptionale. Du-te inapoi la medicul care ti le-a recomandat si spune-i despre acest efect secundar aparut. Numai bine!

| CherryHugs17 a răspuns:

Eu iau anticonceptionalele Alesse de catva timp si nu avut nici o reactie adversa. Iti sugerez sa mergi la ginecolog si intreaba-l de Alesse e foarte efecient si reactiile adverse sunt ff putine stiu si alte fete care iau Alesse

| StarDust a răspuns:

Teoretic trebuie sa te informeze doctorul de schimbarile care se produc odata cu luarea acestor pastile. citeste si prospectu nu stiu. oricum e posibil sa fie unul din efecte. poti sa ai si dureri cateodata. depinde de organism.