| anonim_4396 a întrebat:

Iau anticonceptionale pentru endometrioza. De cand le iau (3 luni) am cunoscut ce inseamna spotting-ul dar, acum parca e din ce in ce mai des. La momentul actual ar trebui sa fiu la menstruatie dar chiar nu imi pot da seama daca e menstruatie sau spotting. La controlul de luna aceasta i-am spus medicului de acest efect advers si a spus ca e normal dar nu stiu cat de normal e, avand in vedere ca trebuie sa port absorbante. Pentru femeile care mai anticonceptionale pentru anumite boli, aveti sau ati avut acest efect advers?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu medicul ginecolog care te-a consultat si ti-a prescris o anumita marca de pastilele AC sa incerce sa caute o alta marca de pastile AC dar care sa aiba un continut mult mai ridicat de hormoni. Procedand asa este foarte posibil ca efectul de spotting sa scada semnificativ sau chiar sa dispara complet. Multa sanatate!

| Beepbeep a răspuns:

Asa am patit si eu. Am urmat un tratament hormonal pentru ca am sindromul chisturilor ovariene si am avut spotting 14 zile incontinuu si menstruatia de 17 zile si am luat anticonceptionale ca sa opresc sangerarea. Si am 17 ani si imi e cam teama de ele dar trebuie sa le iau, ce sa fac.