| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy Am endometrioza, o boala in care mucusul din uter, se muta si pe alte zone ale corpului, in cazul meu pe intestine si pe ovare. Tratamentul consta in anticonceptionale de ultima generatie care ar fi cele mai potrivite in cazul acestei boli. Tratamentul trebuie facut 3 luni iar eu sunt la a 2a cutie. In prima luna totul a fost ok, durerile au disparut, fluxul menstrual s-a diminuat in schimb, intr-un mod sau altul, am menstruatie de 2 saptamani. Inteleg ca hormonii imi sunt vraiste la momentul actual dar dupa menstruatia propriu zisa de o saptamana si 2-3 zile, tot am pete maronii, ceea ce inseamna ca fie sangele e eliminat greu, fie nu stiu. Am citit cum ca anticonceptionalele pot cauza menstruatii maronii mai ales pe final dar deja cred ca am si depasit 2 saptamani si chiar ma enerveaza zilnic spotting-ul. Plus ca au inceput si o serie de dureri abdominale iar sanii ma dor de tot atata timp si nu prea stiu ce sa zic. Anticonceptionalele ar trebui sa imi impiedice ovulatia dar nu stiu ce se intampla in corpul meu acum. La medic nu ma pot duce pana nu termin toate cele 3 cutii. In cazul in care mai exista fete cu aceasta boala, ati patit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Iartă-mă, dar de ce nu te poți duce la medic înainte de terminarea celor 3 cutii?
Dacă, simți că ai probleme, începe să micșorezi cantitatea de medicament luată și caută un alt medic, care să îți ofere o altă părere, opinie.
Probabil sunt prea tari. Nu sta așa, căci se agravează problemele!
Sănătate!

| Xalion a răspuns (pentru romeo78):

A spus ca vor fi efecte adverse mai ales datorita faptului ca sunt tanara. Am cerut opinia unei rude medic care e ginecolog dar nu cel la care merg care e specializat pe boala si a spus ca atata timp cat nu e un flux urias de sange, e pur si simplu reactia organismului meu si ca dupa cateva luni de medicamente ar trebui sa se diminueze. Cum spuneam, doar ce am inceput a 2-a cutie. multumesc de raspuns?

| romeo78 a răspuns (pentru Xalion):

Iartă-mă, dar sunt trecut prin spitale, boli și am învățat o regulă de aur: la orice tratament luat, care are efecte adverse prelungite, stare de sănătate proastă, se merge la medicul care a dat tratament și se cere schimbarea sa." Acum fiecare e liber să facă cum crede de cuviință!