| anonim_4396 a întrebat:

IDAU FUNDA URGENT! n scoala noastra este un elev de clasa a 8-a care are TBC si de vreo cateva saptamani face tratament.Asistenta ne-a spus ca maine o sa ne faca si noua testul pentru ca unii colegi din clasa au stat cu el in pauze, pe afara etc.As vrea sa stiu cum este testul si daca doare si cum se " citeste".Noi suntem clasa a 7-a si deja ne-am speriat destul de rau.Eu am fost racita acum vreo doua-trei saptamani,mi-am pierdut si vocea atunci, iar acum tusesc si mai rup tusea.Cand am citit pe internet care sunt simptomele m-am cam speriat. Vreau si eu o parere,va rog, mentionez ca eu nici nu stiu cum arata baiatul si nici nu am stat cu el vreodata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul este foarte simplu si nu doare. Cel mult veti simti o mica piscatura, cam ca atunci cand te urzici cu frunze de urzica. Asistenta va injecta cu un ac mai subtire decat un fir de par o mica cantitate de lichid sub pielea de pe antebrat. Dupa 3 zile va veni sa masoare zona rosietica din jurul acestei intepaturi.
Nu e nimic de speriat in test, stai linistita. Nu doare, nu are efecte adverse, nu prezinta nici cel mai mic pericol.
Tuberculoza se ia pe cale respiratorie si este adevarat ca cei mai expusi la risc sunt cei care stau cu persoana bolnava. Dar bacilii supravietuiesc o vreme in praful din incapere si atunci este bine sa fie testati toti cei care folosesc indelungat aceleasi incaperi, mai ales copiii care au imunitate mai redusa si care fac adesea viroze (in timpul si dupa fiecare viroza imunitatea scade). Nu ai motive de ingrijorare, testul este unul absolut inofensiv, iar tuberculoza se vindeca intotdeauna daca este diagnosticata la timp si daca pacientul face tratamentul corect si complet.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Testul PPD se realizeaza prin injectarea a 0, 1 ml de derivat proteic purificat de tuberculina (PPD) la nivelul bratului. Injectia se face cu o seringa speciala pentru tuberculina, cu taietura acului indreptata in sus. Aceasta este o injectie intradermica. Atunci cand este realizata corect, injectia produce o induratie (mica ridicatura a pielii) cu diametrul cuprins intre 6 si 10 mm.
Detalii despre interpretare/"citirea" reactiei cutanate gasesti aici: http://www.i-medic.ro/analize/testul-ppd

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti se face o injectie subcutanata cu un ser de testare. apoi peste 2 zile se analizeaza zona injectata si se masoara reactia care apare (o pata rosie si o usoara umflatura). daca pata este mai mica de 5mm atunci inseamna rezultat negativ

| stelistul10 a răspuns:

Din cate stiu eu, TBC-ul este o boala la nivelul glandelor salivoase. TBC-ul se transmite doar prin: sarut, a stranutat pe tine sau a ajuns saliva lui pe tine... SAWY. Funda?