| anonima188888 a întrebat:

Buna, ieri am avut un ghiozdan teribil de greu! Avea 10 kg sigur. Eu am 50 kg. De aseară am început sa simt o durere de spate (nu intensa). O simt și azi, va trece de la sine? Sau e nevoie de fizioterapie și altfel de terapii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Cel mai probabil e un fel de "febra musculara" si da, va trece de la sine. Nu inteleg ideea de a avea 10 carti la tine + 10 caiete.
Probabil esti la generala/liceu si ai un coleg sau o colega de banca. Eu zic sa faci in felul urmator: Vorbesti cu colegu/a si impartiti cartile. Adica tu iei cartea de romana, ea/el pe cea de matematica, etc. Asa mai reduci din numarul lor.
Daca ti se pare prea greu ghiozdanul mai da-l jos si mai cara-l cu mana de toarta aia. Incearca sa il tii pe un umar si alterneaza umerii.
Chiar e o tampenie sa cari dupa tine 10 kg de carti/caiete. Ironic e ca odata ce cresti, numarul cartilor pe care trebuie sa le cari scade.

Alt sfat ce ti-l pot da, dar tine de o sedinta cu parintii. Propune la diriginte/a sa ia un dulap in clasa unde va tineti toti cartile, si va luati acasa doar cartile care va trebuie pentru teme, pentru ca din cate stiu eu nu primiti teme la toate materiile.

Am vazut si eu pe strada pitici de generala cu ghiozdane care si mie mi se par greu de ridicat. Ghiozdan asa de mare am eu cand calatoresc dintr-un oras in altul.

20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Va trece cu un pic de gimnastică. Lasă ghizodanul acasă. Ia cu tine un caiet și spune la profi că te doare spatele.

| anonima188888 explică (pentru sadrian46):

Mersi! Cam grea partea cu lăsatul ghiozdanului acasă, mai ales cand am 6-7 ore pe zi la scoala sad. Și profesorii ne pun note mici dacă nu ne luam manualele și caietele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonima188888):

Spune-le că tu refuzi. Ia caietele, și învață pe rupte. Și spune-le să nu îți dea note după câte manuale cari zilnic în spate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonima188888):

Tine-le la scoala manualele, fa poza cu telefonul la ce ai de invatat cand pleci acasa. Voila!

| rosanshaha a răspuns:

You have done heavy exercise. WEight shall increase gradually not arbitrary. Take rest few days no heavy exercise. Better to lay down on bad.
And if pain is more, better consult spine doctor.

| anonima188888 explică (pentru Ineys):

Știu, nașpa este ca noi nu stam câte 2 in banca. Mulțumesc tare mult pentru răspuns!

| sabin89 a răspuns:

Hai să mai şi zâmbim. Ia unul de ăsta pe roţi, cum iau gospodinele când merg la piaţă. happy

| Donsavas a răspuns:

Nu,nu e nevoie de tratament.

| anonimg a răspuns:

Este lipsa de educatie din partea Ministerului Educatiei. Eu i-as educa, punandu-i sa care cate 20 de kg fiecare in spinare, in tot timpul cat sunt la munca.
Pana atunci tu i-ati un ghiozdan pe role. Daca nu ai bani, fa o plangere ministerului educatie, plangere ce va fi ca martora impotriva lor ca le-ai facut cunoscuta problema ta. Nu ai nevoie de acceptul vreunui parinte sau al vreunui invatator. Spune-le ca ai probleme cu spatele din pricina greutatii ghizdanului.

Date de contact edu: contact544@edu.gov.ro
Sursa: https://www.edu.ro/birou-comunicare

| anonima188888 explică (pentru Ineys):

Cam in cât timp va trece?

| Ineys a răspuns (pentru anonima188888):

Asta nu stiu sa-ti spun... depinde de fiecare. Oricum, daca nu iti trece in 2-3 zile ar trebui sa mergi la medic.

| Ineys a răspuns (pentru rosanshaha):

De ce ai da un raspuns in engleza la o intrebare in romana?

| anonima188888 explică (pentru Ineys):

Mersi mult! Sper sa treacă, mai ales ca luni iar va trebui sa car ghiozdanul ăla imens. Cred ca iau cărucior de cumpărături ca așa nu se mai poate?

| Ineys a răspuns (pentru anonima188888):

laughing. In ce clasa esti? Daca inca te doare spatele pana luni... lasa manualele acasa, cele de care nu prea ai nevoie.

| Alive99 a răspuns:

laughing))) Scuze ca rad, ai facut doar efort fizic. Este perfect normal, dat fiind ca organismul tau, mai exact corpul nu a fost obisnuit cu astfel de solicitari laughing))

| anonimg a răspuns (pentru anonima188888):

"Cam in cât timp va trece?" Nu va trece niciodata cat timp te vei lupta cu acea greutate. Ba inca situatia se va agrava.
Deci eu vorbesc serios cand spun sa iei masuri si sa anunti ministerul educatiei. Daca nu te asculta coruptii edu din Romania, atunci apelezi la conducerea uniunii europene.
Coloana ta se va deforma pentru totdeauna daca vei contuinua asa, si nimeni nu te va mai putea face bine. Medicii imi vor da dreptate daca le vei pune si lor intrebarea aceasta care ne-ai pus-o si noua.
Pana atunci i-ati un ghiozdan pe role.

| anonima188888 explică (pentru anonimg):

Asta da, mă refer ca de acum in colo incerc sa îl car pe mana

| anonima188888 explică:

Buna! Azi parca mă simt mai bine. Doar ca mi-a venit menstruația. Are treaba cu durerea?

| anonimg a răspuns (pentru anonima188888):

Nici pe mâna nu este prea bine. Dacă nu vei avea o poziție dreaptă a corpului, te vei trezi în mai puțin de un an școlar cu o poziție inestetică.

| anonima188888 explică:

Buna! Mă simt mai bine ca sâmbăta. Dar tot mă doare. Am realizat ca este o durere musculară, deoarece am muschii incordati in zona aceea. Ce sa fac sa nu mai fie încordați?