| anonim_4396 a întrebat:

Având în vedere că e greu cu spitalele si medicii acum iar eu sunt si la tara, as vrea daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.
De 4 zile ma confrunt cu o problema ce pare a fi infectie urinara ce habar nu am daca e posibil dar cred ca s-a tras la rinichi.A început cu urinari frecvente si disconfort in timpul urinarii timp de 2 zile iar de ieri m-a luat o durere de rinichi insuportabilă.Am luat două zile urimil parca, dar de aseara am început să dau pe no-spa din cauza durerilor de spate ce imi ajung până în burta.S-a calmat ceva aseara cat sa pot sa dorm dar azi am luat-o de la capăt.Nu pot sa stau nicicum de durere.
S-a băgat prietenul meu la un medic venind de la munca sa il întrebe despre problema mea si poate sa ma si duca daca este posibil.Acesta i-a spus sa imi ia no-spa forte si supozitoare (antibiotice) aceclofen plus ceai de mătase de porumb iar daca nu imi trece maine sau maxim poimâine sa merg la el sa imi faca trimitere la un spital.
S-a mai confruntat cineva cu asta?
Poate sa fie ceva mai grav decat o infecție urinara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poti avea nisip la rinichi si de aceea ai dureri de spate deoarece iradiaza durerea cand nisipul acela se mai deplaseaza, si din cauza nisipului la rinichi urinezi des, sau si mai grav pietre la rinichi, dar eu cred ca ai nisip, numai bea apă minerală bea numai apă plată sau de la robinet, bea ceaiuri ca sa faci pipi des sa elimini nisipul si pietrele, ia de la farmacie vimovo ăla te va ajuta in eliminarea nisipului, ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cînd ai acele crize cu durere de spate si de burtă stai in pat la caldură, ia pe tine un halat gros si stai sub patură invelită, rinichii au nevoie de caldura sa nu te traga curentul sa nu le fie frig, daca stai la caldura durerile cedeaza si cu pastile treptat vei elimina nisipul, de obicei cei care au piete sau nisip elimina in apă calda stai in apă calda in cadă cit suporti spre fierbinte apa sa se elimine nisipul din rinichi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceva de genu am vazut in weekend. L-a durut pe unu un coí si a fost la urgente. Fain frumos toate investigatiile la ambulatoriu pana seara. Iti iei o masca si manusi si nu ti se intampla nimic ca se feresc aia de tine ca de ciuma si stau la 3 metri. Depinde de spitalul judetean aferent.

| oz_1736 a răspuns:

Ce iti scriu e doar pentru durere, nu te trateaza. Diclofenac supozitoare. Sunt foarte bune, nu la gust happy, pentru dureri in zona bazinului. Asculta-l pe CristiDinBucuresti. Sanatate

| Comunity a răspuns:

Buna. Cel mai bun sfat medical si concret este cel al medicului, dar sfatul meu este sa nu mai astepti mult si sa mergi la un control cat mai rapid. Tratamentul cu acele pastile este bun, dar daca problema vine de la o piatra(pietre) la rinichi sau nisip trebuie sa mergi neaparat la control. O zi buna si ai grija de sanatatea ta.