| flavius58358 a întrebat:

Salut TPU! Astazi am fost la prima zi de scoala iar am luat un ghiozdan plin cu vreo 20 de manuale pe care l-am tinut in spate pentru un timp indelungat iar dupa ce l-am dat jos a inceput sa ma doara spatele. Stie cineva cum sa fac sa scap de durere sau daca este foarte grav? (PS: ghiozdanul era foarte greu)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| BeaTMaN696 a răspuns:

Nu mai căra greutate mare o zi doua și trece. Fa niște exerciții de întindere (stretching) pentru spate și nu doar o data de doua ori ci în fiecare zi macar un exercițiu (durează doua minute). Poți sa schimbi ghiozdanul cu unul cu roți. Câteva sugestii happy

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Era bună scoala online nu cărai ghiozdan nu te durea spatele, pune mai putine carti in ghiozdan, nu ai altă solutie.O sa faci scolioza adica se va deforma coloana de la greutate.

| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu-i nici o problema, lipsa de exercitiu, muschii spatelui au fost si ei incordati cateva ore...va trece in 2-3 zile.
Fa intinderi si exercitii de spate si omoplati si vei fii foarte bine.

| Eireann a răspuns:

Ai fortat spatele, nu e grav si trece fara tratament. Daca chiar nu suporti durerea poti sa iei un ibuprofen dar cea Mai buna varianta e cum au spus si ceilalti niste stretching usor, caldura locala si sa o lasi moale cateva zile.

| Kiara7 a răspuns:

îți va trece de la sine în câteva zile. dacă ai peste 14 ani iti poți da cu diclofenac gel pentru a grăbi vindecarea. dacă nu ai, poți ruga un membru al familiei sa iti facă un masaj rapid, și poți încerca niște întinderi ușoare