| anonim_4396 a întrebat:

ieri am fost la cabinet la scoala deoarece aveam niste pete roz.doctorita a spus ca am rubeola dar azi nu am nici macar o bubita.ma mananca pielea dar nu am bube. am rubeola sau e altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| babzibazatu a răspuns:

In momentul asta este o oarecare epidemie de rubeola, deci cel mai probabil doctorita de la cabinet nici nu s-a sinchisit sa faca un bilet de trimitere la medicul de familie sau la un medic specializat ca sa vada exact cauza aparitiei acestor bubite.
Bubitele pot insemna orice: alergie, urticarie, o mica cicatrice, dar si rubeola sau alte boli ale copilariei. De aceea pot doar sa iti recomand sa mergi la medicul de familie, care, daca nu isi poate da seama exact care e treaba cu bubitele, te va trimite la un medic specializat.

2 răspunsuri:
| cherrybomb a răspuns:

Rubeola nu este atunci cand ti se umfla gangionii si pojar cand iti apar pete?

| IMC90 a răspuns (pentru cherrybomb):

Si la Rubeola exista un rash, dar mult mai putin pronuntat.
La Rujeola rash-ul este major, febra este mare si se manifesta ca o viroza severa, fiind un virus respirator.