Întrebare recomandată | Reiira a întrebat:

Ieri dimineata cand m-am trezit am simtit ca am o ureche infundata.Si acum o mai am,sunt si racita,si ma doare urechea foarte putin. Daca apas pe ea ma doare mai tare.Ce poate fi, sa ma duc la doctor, la medicul de familie sau la ORL?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Estera123 a răspuns:

Probabil ai un inceput de otita din cauza racelii. Cel mai indicat ar fi sa te duci direct la ORL, pentru ca medicul de familie tot acolo te va trimite.

| LolaLollita a răspuns:

Daca nu te doare prea tare, ori te-a tras curentul, ori e un inceput de otita. Cel mai indicat e sa mergi la ORL, desi eu am fost dezamagita cand am fost acolo cu aceleasi probleme. In principiu, ar trebui sa tii caldura la ureche (incalzesti niste sare, o pui in 2 sosete una in alta si tii pe ureche), nu iesi cu urechile descoperite afara pe frigul asta. De asemenea, sunt si picaturi pentru pus in ureche: Otocalm.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,ai infectie la ureche din cauza curentului, du-te la medicul orelist si iti va prescrie un tratament, nu este de joaca iti poate afecta timpanul!

| DaftPunk a răspuns:

Cand ma durea urechea, mama imi turna ulei cald in ureche, seara.
Nu prea rece, face mai rau, dar nici prea fierbinte.

Succes.

| ღKimKimmyღ a răspuns:

S-ar putea sa fie otita. Am avut si eu odata. Mie mi s-a intamplat pentru ca ieseam din piscina in frig. blushing
Cel mai bine e sa te duci la doctor, pentru ca indiferent daca e sau nu otita, nu se trateaza de la sine... Poate e altceva, in fine, cel mai bine e sa te duci la medic, el va stii ce e de facut. happy

| SmokeBobby a răspuns:

Du-te la un doctor cat mai repede poate ai facut otita =infectie si poti ramane surd/a eu era sa raman acum un an si mam tratasi sunt bine

| Mirunutsza a răspuns:

Mie nu mi s-a intamplat niciodata, dar daca ai probleme cu urechea, eu zic sa te duci imediat la doctorul ORL-ist. Poate este doar o infectie minora, dar eu zic sa nu risti!

| laurake78 a răspuns:

Mergi la un orl-ist...nu-i de joaca.