| Dianaaaaa82 a întrebat:

Buna!
Ieri dimineață mi s-a făcut o extracție dentara a unui premolar, după două ore de la extracție au început să apară durerile, între timp au mai cedat,dar în continuare simt că dinții de lângă cel care a fost extras, mă dor, am o durere pulsatilă in ei și nici nu pot musca pe ei că la fel, mă dor. Aveți idee ce poate fi? A mai fost cineva în situația asta? Poate fi din cauza traumatismului suferit acolo? A fost o extracție ceva mai complicată și a durat aproximativ o oră. Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CataaS a răspuns:

Durerile pot tine și pana la câteva zile, cu atât mai mult dacă a fost o extracție mai complicata.
Cu răbdare și antiinflamatoare la nevoie, și totul va fi bine!

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poate sa fi fost o extratie infecțioasă.Am în familie pe cineva ce a pățit la fel.
Ia antiinflamator, iar dacă durerile continua sau sunt mai nasoale suna stomatologul.

| Sophieka a răspuns:

Tu chiar nu ai primit sfaturi de la medic si informatii si nu esti constienta ca nu poti musca? Nici nu stiu cum te duce mintea sa musti acum pe locul in care ai avut proaspat extractia.

Doamne ce oameni.

| Dianaaaaa82 explică (pentru Sophieka):

Nu mă refeream la a mușca o halcă de carne, poate nu m-am exprimat cum trebuie, mă refeream la durerea mușcăturii între dinții de sus și dinții de jos, eu mai scrașnesc noapte din dinți și mă trezesc din cauza durerii acum.

| Sophieka a răspuns (pentru Dianaaaaa82):

Era bine sa fi luat un alvocalmin sau alt medicament care sa iti potoleasca durerea. O sa ai un discomfort cam o saptamana pana se vindeca rana.

Acum chiar daca scrancesti din dinti, nu cred sa ajunga dintele din partea cealalta pana in rana?

S-ar putea (nu e neaparat) sa te trezesti de dimineata umflata si vanata in acel loc. Este o reactie normala a organismului deoarece a suferit o trauma si v-a trece in 3-4 zile.

Daca ai sangerari abundente sa il contactezi pe stomatolog de dimineata.

| helpforyou a răspuns:

Este din cauza traumatismului. Poti lua ceva de durere. Eu am avut ceva mai puternic decat de obicei.

| haileewatson a răspuns:

E normal sa te doara. Iti trece intr-o saptamana, trebuie sa iei antiinflamatoare si nu si voie sa musti. Trebuie sa mananci supe, smoothie-uri, mancaruri de genul asta