| Duniajunk a întrebat:

Ieri seara mi-am dat o a doua gaura in ureche cu un cercel care nu este din aur(nu am dezinfectat nimic). Azi de dimineata am fost sa imi mai pun(cu pistolul) inca 2 cercei la un magazin cu cercei. Nu m-a durut decat foarte putin dupa. Acum o ora-doua mi-am scos cercelul pe care il pusesem eu acasa pentru ca am vrut sa las sa se astupe gaura ca era prea aproape de cea pe care o aveam de cand eram mica.
Acum, a prins o crusta si ma doare, iar pe gaura pe care o aveam de mult curge o substanta ciudata si ma doare. Mi-am scos ambii cercei numai pe cei pe care mi-am facut la salon i-am lasat.
Oare s-a infectat? Ce pot sa fac?
Intrebati-ma daca nu ati inteles ceva.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Gaura se poate face dupa vindecare.
NU folosi apa oxigenata, fiindca se va inchide gaura.
Foloseste tinctura de iod sau Betadina pentru dezinfectare.

8 răspunsuri:
| ChristianKalman a răspuns:

E ok, spală cu apă acolo, crusta e normală, se va vindeca.

| Duniajunk explică (pentru ChristianKalman):

Pai gaura se simte umflata cand o ating. Si curge un lichid alb...

| ChristianKalman a răspuns (pentru Duniajunk):

Pune apă rece, dezinfectează eventual locul. Se va vindeca...

Bula
| Bula a răspuns:

Lichidul alb se numeste PUROI si se poate recunoaste si dupa mirosul specific.
Trebuie dezinfectat si lasat sa se vindece complet, pana ce dispare si crusta si culoarea pielii revine la normal.

| Duniajunk explică (pentru Bula):

O sa pot sa imi mai mai fac gaura dupa ce se vindeca?

| Duniajunk explică (pentru ChristianKalman):

Este vreo problema daca il dezinfectez cu apa oxigenata?

| Duniajunk explică (pentru MihaiNicu23):

Multumesc mult pentru sfaturi.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu ai urechea uflata inseamna ca nu e infectata. Asteapta sa iti treaca durerea.