| alexandra12058894 a întrebat:

Buna happy imi doresc foarte mult sa devin polițistă si am înțeles ca înălțimea minima pentru fete este de 1, 70 iar eu am 15 ani si aproximativ 1, 51 înălțime straight face fumez de 1 an,e posibil ca aceasta sa fie cauza? Părinții mei sunt scunzi de asemenea... Ce sa fac pentru a ajunge la minim 1, 70? Daca ma las acum de fumat e prea tarziu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alexandra stai linistita! N-are nimic fumatul cu cresterea in inaltime dar micsoreaza potenta fizica ceea ce este un lucru important pentru scoala de politisti. Oricum o sa mai cresti pana termini liceul. Depinde si de gena. Daca ai tai sunt mici ai toate sansele sa fii tot mica dar nu este exclus ca prin gena sa mostenesti pe cineva urias din familie. Profesoara mea de biologie ne-a explicat ca atunci se zice ca seamana copilul cu vecinii. Ne-a dat un exemplu: doi parinti blonzi si copilul iese brunet. Dar sa revenim la oile noastre. Lasa-te de fumat si apuca-te de sport. Nu este tarziu. ti-o spune un om care a vazut multe in viata. Eu am fumat peste 30 de ani si m-am lasat de 5 (aproape 6). Acum ma bucur ca m-am lasat. Succes!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat. Pana in 2013 inaltimea minima a fost de 1, 65 m pentru fete si anul trecut a fost scazuta la 1, 60 m, printr-un ordin al MAI.
Lasa-te de fumat si fa sport, poti ajunge la 1, 60 m pana la absolvirea liceului.

| Gizăz a răspuns:

Nu ai ce să faci. E şi de la fumat, dar să nu crezi că dacă nu ai fi fumat sau dacă te laşi rezolvi ceva. Fumatul poate a cauzat 2-3 cm, dar 19 cm e oricum prea mult. N-ai ce să faci. Fetele oricum cresc până la vreo 16-17 ani doar. Mai mult de 5 cm nu mai creşti. Iar asta doar cu noroc mare. Înălţimea e genetică. Dacă şi ai tăi sunt scunzi, atunci ai pretenţii degeaba. Româncele sunt oricum mici. Acum pe bune, din zece femei în toată firea pe care le vezi pe stradă, câte au 1.70?! Două, trei maximum?

| Felys a răspuns:

Cresterea la fete se opreste in jurul varstei de 14 ani, nu de la fumat nu ai mai crescut ci pentru ca asa iti este gena, din pacate visul tau de a devenii politista nu poate fi realizabil atata timp cat este un barem de inaltime, sunt multe alte meserii poate mai banoase inspre care sa te indrepti, succes

| RobertMoon a răspuns:

Eu ca o persoana open-minded, care a incercat multe experiente printre care si fumatul iti pot spune că daca fumezi maxim 2 țigari pe zi nu iti face rau, banuiesc ca tu ca tot adolescentu iesi din fiecare pauza in curtea scolii sa fumezi, nu e bine, limiteaza-te la doua pe zi. Cât despre inaltime ce sa zic, nu cred ca pana la 18-19 ani poti obtine 19 cm. PS: am renuntat la fumat dupa primele doua pachete realizam ca imi ard banii.

| Mihai1810 a răspuns:

Pentru fete inaltimea minima este de 1, 65. Si da ar trebui sa te lasi de fumat si sa te apuci de un sport cum ar fi inotul sau baschetul.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

1,65 m femeile. Lasa politia, cauta alt job

| Lavii007 a răspuns:

Poti incepe un sport, volei, handball sau baschet. Nu cred ca fumatul afecteaza chestia asta.

| Valentina_Clara_1998 a răspuns:

La fete daca vrei sa fi politista, înălțimea trebuie sa fie de 1, 65

| RussianBoy a răspuns:

Lavii007 Cea mai mare greseala care ai scos-o pe gura ta. Da fumatul afecteaza foarte mult. Nu ma refer plamani, inima. Fizic te schimba foarte mult da si din cauza asta ca ai fumat de ai rupt stilu esti foarte scunda. Uite eu am 1, 87 si nu am fumat nu suport tigara. Am 4 prieteni care sunt pana la cotul meu sau mai scunzi din cauza ca au fumat si ei fumeaza de vreo 3 5 ani.Deci lasate acum sau chiar azi lasa tigara.Gandestete cum ai sa arati la 30 de ani daca ai sa mai fumezi.Eu doar atat iti zic lasate dao in masa tigara. Daca prieten tai vor sa fumeze lasa-i sa fumeze dar tu lasate daca vrei sa ajungi politist.

| Gizăz a răspuns (pentru RussianBoy):

Eu fumez de pe la 16 ani şi am 1.98. Ale dracu' ţigări. laughing)

| Alexxandraanna a răspuns:

Si eu am 15 ani si 1.75. Nici parintii mei nu sunt foarte inalti. Avantajul meu a fost ca de la 5 ani fac tenis de performanta, dar cel mai mult am crescut in clasa a-8-a cand am facut si baschet in paralel. ( aproximativ 7-cm) Iti mai recomand si niste " atarnari" la spalier si sarituri in inaltime( din cate spune dl. antrenor). Sper ca te-am ajutat. Funda?