| steph992 a întrebat:

sunt baiat, am 16 ani jumate si o mica problema, si anume inaltimea. Am undeva la 1.68-69 si consider ca este destul de putin la vasrta mea. Parintii mei au : mama - in jur de 1.63, tata 1.73; nu sunt foarte scunzi. Ideea este ca din cate stiu majoritatea baietilor au minim inaltimea tatalui, daca nu chiar mai bine. As vrea sa stiu daca pot ajunge si eu la un 1.73-1.75 ideal. In familie barbatii sunt mai inalti * bunicii minim (1.75-1.77), dar in schimb bunicele mai pitice (1.57-1.62); daaar mai am un var de 27 de ani cu inaltime de 1.64-65. Poate am o intarziere in dezvoltare? Deoarece am si osificatia cam slaba, in capatele membrelor respectiv incheieturile mainilor si gleznele am oasele f subtiri, ca ale unui copil de 12-13 ani, in rest sunt bine, apx 60 kg am. O alta chestie care ma face sa cred ca am o oarecare intarziere in dezvoltare este faptul ca am o masura mica la laba piciorului, port 38, parintii tata(43) mama(38) si trebuia sa fie parerea mea un pic mai mare, pana si fratele meu de doar 11 ani poarta cat port si eu (38), la fel si capetele membrelor le are la fel de groase ca mine, tatal avand membrele foarte bine dezvoltate si groase. M-am documentat cat de cat si am vazut ca sunt feluri si feluri de persoane, unele isi incheie dezvoltarea in inaltime pe la 15 ani, iar altii castiga pana si 10 cm in plus chiar dupa 18 ani. As dori mult sa mai cresc macar 3-4-5 sa ajung la un ideal de 1.75 cum am precizat, si cu o osificatie bine dezvoltata cu membre bine facute. Sala am facut vreo 4-5 luni, exercitii pe acasa mai rar, as vrea sa ma apuc de inot, poate ma va ajuta cumva, ce credeti, mai am sanse sa castig cm in plus? Alimentatia o am relativ corecta, miscare fac, dar ceea ce e rau in toata treaba este ca fumez, acum mai rar, doar o zi - doua pe saptamana dar inainte frecventam acest penibil viciu, pe la 14-15 ani fumam in fiecare zi mult, dar nu stiu daca afecteaza la cresterea in inaltime, ci la respiratia grea si circulatia la fel. Voi ce credeti? Iau orice sfat in considerare, funda celui mai bun raspuns!

6 răspunsuri:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Fetele se dezvolta pana la 18 ani. De la 18 ani putine mai cresc in inaltime. Baietii insa cresc in inaltime si se dezvolta complet la 25 de ani.

| gratargratar a răspuns:

In primul rand, inaltimea este determinata genetic. Exista si boli hormonale care pot impiedica dezvoltarea normala, dar nu este cazul tau.
Inaltimea ta este normala, tinand cont de intaltimea parintilor. Baietii nu ating neaparat cel putin inaltimea tatalui, pentru ca genele sunt obtinute de la ambii parinti. Se poate sa semeni in partea mamei, ceea ce inseamna ca poti depasi intr-adevar tatal in inaltime, sau nu. Ideea este ca nu exista o regula.

Faptul ca ai oasele fragile, este un semn al faptului ca esti in crestere. Cand osul este subtine, fragil, atunci el inca creste in lungime. Oasele incep sa creasca in grosime considerabil odata ce cresterea in lungime inceteaza.

In general, baietii cresc pana pe la 20 de ani, desi cresterea incetineste cu trecerea anilor. Iti recomand sa te apuci de inot. Cu siguranta o sa mai cresti cativa centrimetrii. Inca esti mic de varsta.

| IgnatVictor a răspuns:

Salut! Ma bucur ca ti-am gasit intrebare. Se pare ca noi doi suntem aproape identici din punctul asta de vedere. Si eu am 16 ani, am 1.69 m, iar la pantof port marimea 39, greutate 54 kg si de asemnea, sunt baiat si fac sport. Stiu cum te simti, mereu am fost cel mai mic din clasa, la inaltime, si in scoala generala si in liceu. Toti prietenii si colegii mei au pe putin 1.75 (baietii; fetele sunt mai scunde de obicei decat mine). Asa ca stiu cum este. Cunosc niste baieti de clasa a sasea, care sunt la fel de inalti ca mine, iar eu sunt a zecea. Plus, multa lume mi-a spus ca parca as fi elev de clasa a saptea, pipernicit si scund. Si eu ma aflu, la inaltime, intre parintii mei. Inca nu l-am ajuns pe tata, dar am depasit-o pe mama. Exista sansa sa putem sa mai crestem chiar si dupa varsta de 16 ani. Baietii, din punctul asta de vedere, ajung sa se dezvolte si pana la 20-22 de ani, din cate stiu. Asa ca nu ar trebui sa iti faci griji momentan. Desi, exista de asemnea si posibilitatea sa ramai mai scund. Aceasi posibilitate exista si in cazul meu. Dar nu am cum sa stiu. Vom trai si vom vedea. Poti totusi sa faci exercitii de intindere sau inot, desi si eu am facut 5 luni inot, dupa m-am lasat pentru ca imi displacea. Se spune ca ar functiona si astea. Oricum, iti urez multa bafta!

| steph992 explică (pentru IgnatVictor):

Bafta si tie frate, mersi de sfat, o sa incerc sa fiu cat se poate de optimist si sa ne auzim amandoi cu bine peste cativa ani cu inaltimea dorita.

| CosminPRO145 a răspuns (pentru steph992):

Te intreb eu peste 1 an: Ai mai crescut de atunci ca si eu am 16 ani si am 1.64 înălțime și vreau să știu dacă ai mai crescut 1 an mai târziu ca poate cresc si eulaughing

| 1simply1 a răspuns (pentru IgnatVictor):

Salut, in aceiasi situatie ma aflu si eu, vreau sa te intreb daca ai mai crescut ceva?