| anonim_4396 a întrebat:

Bună, imi doresc sa ma apuc de fumat. Voi ce credeți? Cum va simțiți cand fumați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OvYdYu2597 a răspuns:

Este cea mai proasta idei de a te apuca de fumat eu nu te sfătuiesc

41 răspunsuri:
| Trixt3r a răspuns:

Sunt fumator si te sfatuiesc sa nu faci greseala.
Eu daca as putea, m-as lasa de fumat. Fumatul nu iti aduce beneficii.

| Werrich a răspuns:

De ce nu arunci direct banii in foc? De ce iti doresti sa iti distrugi sanatatea?

| Mayhem666 a răspuns:

O decizie extrem de proasta. Nu iti aduce beneficii. Iti strici si sanatatea si iti arunci si banii in foc.

| Girly97 a răspuns:

Am 24 ani si am fost tentata de multe ori sa fumez pe vremea liceului. De asemenea toti membrii familiei, infara de bunica mea fumeaza. Nu m-am apucat niciodata de fumat si as recomanda altora la fel.

| Mopmop a răspuns:

Fumator de cca 35 ani. Un sfat puternic impotriva!
Sanatate si bani irosite aiurea!

| RaduRobertRO a răspuns:

Nu te apuca! Asta e singurul sfat util pe care-l poți primi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu un picior în groapă.

| Brizbriz a răspuns:

Sigur, se simt foarte "bine", in engleza chiar e un concept referitor la asta:
"Kissing a Girl Who Smokes Is Like Licking an Ashtray"
(sa saruti o fata care fumeaza e ca si cum ai linge o scrumiera)
deci... SUCCESShee hee

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am fumat peste 30 de ani (de la 15 ani). M-am lasat de aproape 13 ani. Daca ai sti ce bine ma simt si ce-mi pare rau de banii cheltuiti aiurea. Pornesti de la cateva tigari (2-3) pe zi si ajungi la 2-3 pachete. E ca un drog. Sfat degeaba iti dau. Tot cum vrei tu vei face.

| MISLO a răspuns:

Iubire, eu fumez de la 14 ani, nu mie rău, dar nici bine. Nu are absolut nici un efect pe baza emoțională fumatul.
Doar te distruge.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Cand te apuci de fumat,o faci doar daca te prinde intr-o dispozitie buna alaturi de niste prieteni,nu-ti fa un țel din a fuma,nu intreba dinainte daca sa te apuci ca raspunsul tuturor este Nu.
Eu te intreb altfel,atunci cand te apuci de fumat te-ai gandit si cum te vei lasa de fumat? Nu poti spune ca,, nu mai fumez si atat,, sunt milioane de oameni care cauta o metoda sa se lase, tu caut-o dinainte si intreaba un fumator(prieten) daca metoda ta il ajuta sa se lase de fumat, daca zice,, nu cred,, atunci nu te apuca.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu era vorba ca stringi bani sa pleci de-acasa ca sa nu o mai suporti pe mamuca-ta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi eu când fumez (pasiv) simt că mai bine miroseam o balegă pe asfalt. Cum să fie? Dogorești până duhnești, nu ești respingător, doar îngălbenești ca o floare până ce te salvează albina regina.

| NLS a răspuns:

N-am fumat niciodata (bine, am tras un fum in liceu...).
Dar am avut in familie un fumator inrait, ce aproape c-a ramas fara plamani.
Nu as putea sa ma apuc nici daca as culege tigarile pe gratis din pom.

| Lukasssz a răspuns:

De ce te-ai apuca de fumat? 90% din cei care vor sa fumeze vor sa se lase.

| DearestVicinity43 a răspuns:

Vei incepe sa ai probleme de la prima tigara terminata, mai tarziu o sa te doara capul si in gat in timp ce fumezi. Si te vei alege si cu o mica depresie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E cea mai proasta decizie pe care cred ca ai luat-o pana în momentul de fata.
Ripp sănătate.

| M1h0i a răspuns:

De ce te ai apuca de fumat in primul rand? Asta este cea mai proastă idee care ți-a venit de până acum. Îți distrugi sănătatea fizică, emoțională, corpul și banii.

| Dandumitru a răspuns:

Succes! dar o sa fie mai greu sa te lasi cand o sa vrei sa renunti la tigari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt fumator de un an si jumatate. Pana acum nu mi-a adus vreun beneficiu fumatul dar nici vreun dezavantaj.
Cu sanatatea stau bine.

Daca doresti cu tot dinadinsul sa incerci, nimeni nu te opreste dar, depinzand de rezistența organismului tau, iti vei asuma eventuale boli care pot aparea datorita fumatului.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca-i cea mai proasta si scarboasa idee, fiindca fumand iti miroase exterm de urat gura si indepartezi pe toata lumea, inclusiv un posibil iubit.
Nu mai spun ca-i o actiune extrem de periculoasa, ca-ti imbolnaveste plamanii si risti sa nu apuci 20 de ani.

| Superior a răspuns:

Doresti... zici ca e si greu sa-ti iei in secunda 2 un pachet si sa-l spargi in 2 zile (sau mai repede).
Legat de ce parere am... oribila.
Mai bine iti iei o savarina in fiecare zi si tot ramai cu bani in plus.

| Lorena6879 a răspuns:

M-am mutat singura big grin

| Lorena6879 a răspuns (pentru DearestVicinity43):

Deja depresia o am +anxietatea

| Lorena6879 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ea nu ma îndrăgește, si deja m-am mutat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lorena6879):

In acest caz, cele mai sincere felicitari! Esti deja pe drumul cel bun. Mai ramane sa cistigi lupta cu propria persoana. Vezi ca ti-am trimis un mesaj privat acum vreo doua zile.

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai fi spus ca iti doresti sa escaladezi un munte, mai intelegeam. Efectiv tu doresti sa iti scurtezi mai mult viata!
Fumatul inseamna sa iti dai sanatatea peste cap.
Este viata ta, faci ce doresti, dar daca ai cap, gandeste-te in ce te bagi. O data ce te apuci greu te vei lasa sau mai deloc. Este precum faci pact cu Diavolul.

| Dinu_Eleodor_1950 a răspuns:

Fumul de tutun dăunează coronavirusului... de sex masculin. Așa că, decât să te vaccinezi, afumă-te!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E o prostie.
Cand fumez simt o aroma misto, comparabila cu cea de cafea. Dar nu mereu. Daca fumez prea mult, nu mai simt nici un gust, in schimb ma ustura gatul.