| 832574396 a întrebat:

Îmi explică și mie cineva cum se administrează RIGEVIDON 21+7 fără termeni prea medicali, așa mai simplu? Și care sunt efectele secundare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Marya1088 a răspuns:

Din intrebarea ta imi dau seama ca acest contraceptiv nu ti-a fost indicat de un medic de specialitate, ceea ce ar trebui sa iei in considerare ca nu este prea ok sa incepi administrarea lui fara o consultatie.
Totusi ca majoritatea contraceptivelor se incepe administrarea lui in prima zi de menstruatie.Se ia in fiecare zi la aceiasi ora timp de 21 de zile. Dupa ce iei ultima pastila se face pauza 7 zile(timp in care iti vo aparea sangerarile menstruale)dupa cele 7 zile de pauza se incepe o noua tableta.De obicei tabletele contraceptive au pilulele numerotate si cu sagetele de ordine in caretrebuie luate.
Cat despre efecte secundare: Sangerare intrerupta sau ''patare''. Sangerarile intermenstruale sunt, de regula, trecatoare si, cu timpul, dispar in mod spontan. Greata, voma, cefalee, tensiune in sani, modificarea greutatii corporale(creste sau scade dar in celemai multe cazuri creste si destul de mult), retentie hidro-salina,(reti apa in corp care este mai greu de eliminat decat grasimea, asa ca trebuie luat in considerare consumul cat mai sarac de sare)depresie, Pigmentarea pielii, intoleranta la lentile de contact. Reducerea tolerantei la glucoza, cresterea glicemiei(sanse pentru aparitia unui diabet) si hipertensiune. Modificarea secretiei vaginale si micoze vaginale(asta inseamna infectie vaginala).
Complicatii periculoase: iti redau decat 2 infarct miocardic, hemoragii cerebrale.
Ca sfat practic contraceptivele sunt niste pilule destul de serioase nu e ca si cum ai lua un paracetamol, inainte de a lua aceasta hotarare cere sfatul unui medic.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, parcă ERAI însărcinată, aşa că n-ai nici o treabă cu Rigevidon!

Sau eşti una/unul care se plictiseşte şi pune întrebări AIUREA?

Pentru detalii despre Rigevidon vezi Prospectul la linkul :
http://www.medipedia.ro/......-21-7.aspx

Toate cele bune.

| 832574396 explică (pentru bursuc001):

Pe tine nu te-ar interesa asta și oricum, nu m-ai ajutat.winking

| bursuc001 a răspuns (pentru 832574396):

Da, ce să-ţi spun... "deşteaptă" atitudine...

Ne pierdem timpul cu TROLLI ca tine, în loc să-i ajutăm pe cei care au REALĂ nevoie de ajutor!

Hai, PA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună ziua!
Aveţi aici prospectul acestui contraceptiv,
http://medicamente.romedic.ro/rigevidon-21-7
Te pup!