| Viorelaa26 a întrebat:

Buna,imi poate recomanda cineva un site de unde pot comanda mascute chirurgicale la un pret accesibil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Cam toti au sarit pretul la tampeniile alea. Esti racita de vrei sa pui aia la gura? Sper ca ai auzit sfatul medicilor : Purtati masca doar daca sunteti racit...

| Viorelaa26 explică (pentru danutzu96):

Da

| danutzu96 a răspuns (pentru Viorelaa26):

Daca cauti pe net, ai sa vezi ca toate site-urile cu preturi normale au stoc epuizat, iar celalti sunt niste imbecili care profita de situatie si vand 20 de servetele din alea cu elastic la 250 de ron... Incearca prin farmacii, poate gasesti...

| Viorelaa26 explică (pentru danutzu96):

Din pacate n-am gasit la ce farmacii am tot intrebat.

| danutzu96 a răspuns (pentru Viorelaa26):

Pe net aceeasi situatie...

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mastile NU te feresc pe tine, doar retin picaturile de stranut pe care le elimini tu (cand stranuti sau tusesti).
Daca ai nevoie de o masca in fata gurii sa nu infectezi pe altii, atunci poti s-o faci dintr-o batista din textil, impaturita in doua. In interior poti introduce si un servetel de hartie, pe care il schimbi periodic.
Pentru a fixa batista in fata gurii si a nasului, se coasa intre colturi (orizontal) cate un elastic (de lenjerie) suficient de lung, care sa tina masca pe cap.
In functie de nevoie, schimbi masca de 2-3 ori zilnic (sau de cate ori este nevoie), iar cel folosit se va fierbe.

| aXy99 a răspuns:

Virusurile trec prin masca.

| Dalmore a răspuns:

Ești chirurg?

| Viorelaa26 explică (pentru Dalmore):

Nu. Dar lucrez intr-un mediu unde chiar am nevoie de mascuta pentru a ma proteja.

| Dalmore a răspuns (pentru Viorelaa26):

Masca NU te protejează pe tine. Îi protejează pe alții de tine.