| ariana_5123 a întrebat:

Imi poate spune cineva un tratament eficiant impotriva caderii parului? De un timp imi cade parul f mult adevarul e ca se regenereaza repede dar vreau sa stiu un tratament pentru a stopa caderea lui.Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| oana_1897 a răspuns:

Buna ariana...aceeasi problema am avut si eu, imi cadea parul ingrozitor...am incercat mii de solutii de la farmacii, pastile si nici un rezultat...pana intr-o zi cand o asistenta mia recomandat urmatoarele: radacina de brusture, radacina de urzica si frunze de nuc. Mia spus sa-mi fac ceaiuri si sa ma sapal. Rezultatul a fost dupa 3-4 zile...incearca si tu si poate reusesti...multa bafta pa pa

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Foloseste lotiunea regeneranta pentru par cu petroleum si ulei de ricin de la gerovital plant! Aplica alternativ cu aceasta o masca formata din galbenus de ou(preferabil de tara), o lingura de ulei virgin de masline, zeama de la o lamaie verde pe care o torni peste o bucatica de drojdie si 10 picaturi de vit a uleioasa.Intreaba medicul daca poti lua eurovita pentru par si unghii.Sanatate iti doresc!

| dy a răspuns:

Ia Calciu+Magneziu cate 1 tableta de 2 ori/zi pentru 20 zile si da-ti cu ulei de masline amestecat cu vit A sol. uleioasa inainte de spalare cu 1/2 ora! ARE EFECT!

| rozalia25 a răspuns:

Depinde de cauze. Poate fi de la stres, atunci singurul tratament care merge e sa te relaxezi, eventual niste calciu+magne b6. Daca e pe baza hormonala, tb sa mergi la medic. Daca e de la vreo ciupearca, atunci sunt bune ceaiurile de nuc, brusture etc... Daca ai mancat prea multe e-uri (cola, cioco, cipsuri) atunci trebuie sa nu mai le mananci si sa te detoxifici (ceaiuri, regim)... daca ai parul gras evita uleiurile, de la grasime cade, daca e uscat din contra foloseste-le. cam astea ar fi cauzele si tratamentele in linii mari.

| MM a răspuns:

Incearca Crema de par cu extracte naturale si petrol de la VivaNatura. E foarte buna.

| Giuly_3112 a răspuns:

Depinde de cat stres ai acumulat si de mai multi factori.Iti trimit o reteta care nu da gres numai ca trebuie sa o folosesti pe o perioada lunga de la 6 luni in sus, chiar daca se mai intampla o data sau de 2 ori sa mai sari.Saptamanal ininte de a te spala pe cap aplica: 1-2 galbenuse de ou(in functie de cat de lung sau mare e parul), tot atata cantitate de rom, cateva picaturi de ulei de ricin si cateva picaturi de vitamina a uleioasa. Aplica la radacina firului de par, petot capul acest amestec, cu un tampon de vata si apoi acoperati capul cu o punga.Stai asa cel putin 1 h.Cu cat stai mai mult cu atat e mai eficient. Apoi clateste bine si spala normal.Incearca si un sapon de calitate. Mie spre exemplu mi-a priit foarte bine revalidul si e si foarte spornic chiar daca e un pic mai scump.

| cripistinna a răspuns:

Maseaza-ti scalpul de 2 ori pe zi(cu degetele) timp de 5 min. iar o data pe luna spala-te pe cap cu bere (dupa ce ai lasat-o o noapte intr-un pahar, ca sa iasa acidul din ea), iar apoi clateste cu apa din abundenta.

| pypa007 a răspuns:

Remedii impotiva caderii parului:
# Scalpul se maseaza cu ulei de masline sau cu ulei de ricin. Masajul se face cu 1-2 ore inainte de spalare si se acopera cu un prosop. Se spala cu sampon si se clateste cu apa calda in care s-au adaugat doua linguri cu zeama de lamaie sau otet. Tratamentul se repeta timp de doua saptamani.
# Se beau doua cani pe zi cu infuzie din radacina de brusture. Se pune cate o lingurita de planta maruntita la o cana de apa clocotita, se acopera si se lasa sa stea 10 minute. Se strecoara si se bea.
# Se maseaza scalpul cu alifie de propolis, zilnic, timp de 4-5 luni.
# Parul se clateste, cu infuzie de coada calului, masand scalpul. Se pun 3 linguri de planta maruntita la un litru de apa clocotita, se acopera vasul, se lasa sa stea 5-10 minute, apoi se strecoara si se foloseste.
# Se maseaza scalpul cu otet de mere, timp de o saptamana, de cateva ori pe zi
Cateva remedii contra matretii:
* Se prepara si se aplica o masca din iaurt si zeama de lamaie. Se freaca bine doua linguri de iaurt cu doua lingurite de suc proaspat de lamaie, se aplica la radacina parului si se maseaza bine scalpul. Se acopera capul si dupa 30 de minute se spala parul cu sampon.
* Se clateste parul cu infuzie din frunze de nuc. Se pun 100 g frunze uscate, zdrobite, la 2 l de apa clocotita, se acopera vasul si se lasa 10 minute, dupa care se strecoara si se foloseste infuzia. Parul va capata o tenta bruna.
Pigmentarea firelor de par:
Pentru parul blond: Se prepara un decoct concentrat din flori de musetel, 5 linguri la un litru de apa, se fierb 10 minute, se acopera vasul si se lasa sa se racoreasca. Se strecoara, se adauga o lingura de otet si se foloseste decoctul pentru clatire. Se va obtine o nuanta de blond auriu.
Pentru parul castaniu:
1 Se adauga o lingurita cu sulfat de cupru la o cana de vin rosu si se fierbe 10 minute. Se lasa sa se raceasca, apoi se inmoaie pieptenul in solutie si se trece prin par de mai multe ori. Pieptanatul se va repeta zilnic, timp de 2-3 saptamani timp de 5 minute. Parul se lasa sa se usuce de la sine.
2 Dupa spalare se clateste parul cu infuzie concentrata de ceai negru. Se pun 8-10 pliculete de ceai la 1 l apa clocotita. Se acopera si se lasa 10-15 minute, apoi se strecoara si se adauga o lingura de otet. Se va obtine o nuanta de castaniu inchis.
* Pentru parul carunt: Se prepara un macerat din flori de albastrele. Se pune o cana de flori de albastrele intr-un vas, se toarna peste ele doua cani cu apa clocotita, se acopera si se lasa la macerat 3-4 ore. Dupa ce se strecoara, se adauga o lingurita cu suc proaspat de lamaie sau otet de mere, apoi se inmoaie un tampon de vata in acest macerat si se tamponeaza fiecare suvita in parte. Maceratul de albastrele va da o nuanta albastruie, stralucitoare.

| florina_9797 a răspuns:

Se face o masca o data pe saptamana din: un galbenusi de ou; o lingura de ulei de ricin; o lingura vitamina A si o lingura zeama de lamaie. Se lasa sa actioneze intre 20-30 de minute.

| moldovan a răspuns:

Exista, produse de la gerovital foarte bune. masca de par cu petrol poti sa o folosesti de 2 ori pe saptamana, multa rabdare

| ccici a răspuns:

Iata pe scurt tratamentul pe care l-am aplicat si pe care nu a mai fost nevoie sa-l reiau de circa 20 de ani.
Se face intr-o sticla cu gatul nu foarte larg (eu folosesc o sticla de sampon Miraj) un amestec in parti egale de: ulei de ricin, gaz si coniac sau rom, sau alcool de 60-70¡ (care acum se gaseste in alimentare). Actualmente, mai greu este de procurat uleiul de ricin. Cand am inceput tratamentul, se gasea foarte greu gazul si am gasit pe cineva care se incalzea cu sobe cu petrol. Inainte de folosire, se agita bine sticla si se obtine o emulsie laptoasa. Amestecul se obtine usor astfel: de la farmacie uleiul de ricin se livreaza in sticlute de 20-25 ml. Se toarna acesta in sticla mare pentru amestec si cu aceeasi sticluta se masoara gazul si alcoolul.
Se spala parul dupa cum se obisnuieste fiecare, sampon, sapun de casa etc. Dupa ce s-a uscat (e preferabil sa se evite fnul), se inmoaie putina vata in emulsia formata prin agitare, se scurge bine excesul prin presare pe buza flaconului si se freaca bine radacina parului procedand ca la vopsit (dand firele de par deoparte). Daca in final, parul pieptanat are un aspect gras, unsuros, inseamna ca vata nu a fost bine stoarsa si a imbacsit atat radacina, cat si parul. Se spala din nou si se reia tamponarea.
Se va evita spalarea prea frecventa a parului. Eu ma spal la doua saptamani. Rezultatele sunt spectaculoase. Soacra mea a inceput acest tratament pe la 70 de ani cand era complet alba. Fiind vaduva, purta mereu o bonetica neagra de bumbac sau lana pe care o scotea plina de fire de par. Dupa prima aplicare a tratamentului, firele de par au devenit sporadice. Am aplicat acest tratament si la sotul meu, care era deja bine plesuv, dar mai tinea la parul pe care-l mai avea si la un coleg de circa 40 de ani care era disperat ca cheleste. Rezultatele au fost spectaculoase si la ei. S-a oprit caderea parului.
Dar ce am mai observat, si mie si soacrei mele ni s-a si indesit parul (dupa circa un an de tratament) pe cand lor, nu. Nu le-a mai cazut parul, dar nu li s-a mai indesit.
Datorita formatiei mele de cercetator, v-as ruga sa apelati la cititori (in caz ca veti publica metoda aceasta naturista) sa va comunice in timp rezultatele. Sunt curioasa daca se va verifica concluzia mea, ca in procesul de cadere al parului joaca un rol diferit hormonii sexuali feminini si masculini.
Multumesc lui Dumnezeu ca am reusit sa va scriu!
Acum, la 63 de ani sunt blonda (dar sotul meu nu mai este) printr-o metoda foarte sanatoasa pentru par, dar asta e alta poveste. Poate o sa v-o scriu altadata.
Va scriu adresa mea, daca mai doriti amanunte, dar cred ca am fost destul de explicita. As fi fericita sa-i scap de de stress, pe cei carora le cade parul. Nu te consoleaza deloc proverbul: "Parul prost, paraseste capul destept".