| Catalina681 a întrebat:

Am hemoroizi de 3 luni și am încercat câteva soluții, am luat pastile și unguente pentru a-i trata și nu a funcționat. Am 16 ani și vreau să îmi fac o operație prin strangulare. Ce ar trebui să mănânc sau să fac înainte de operație și după?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar alimentatia ti-ai schimbat-o? Degeaba te dai cu unguente daca alimentatia nu este corespunzatoare.
Mai multe lichide si mai putin sau deloc fast-food.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu strangulare cauterizare, operatia va decide medicul chirurg, mergi la gastroenterolog sa te consulte si el va decide, trebuie sa faci colonoscopie sa vada medicul in ce stadiu sunt hemoroizii, pentru colonoscopie vei avea de baut fortrans o sa iti dea medicul reteta de fortrans, si bei 2 litrii de fortrans sa golesti tot colonul vei sta pe toaleta cateva ore pana golesti tot intestinul, si in ziua in care faci colonoscopie nu ai voie sa maninci sau sa bei nimic, după interventie vei putea relua treptat alimentarea cu apă si mincare.

| dullcat a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu un medic, deoarece operatia suna nepotrivit pentru varsta ta.

| Hyperion7 a răspuns:

Da ești sigură că ai hemoroizi?
Poate e altceva
Cum ziceau și ceilalți, alimentația ți-ai schimbat-o? Doar cremele și pastile nu ajuta!
https://youtu.be/jp8-BHdmgO8

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai stai asa. Tu la 16 ani ai hemoroizi? Aia se fac de pe la 20+ dupa ani intregi de sedentarism sau daca abuzezi de mancaruri iuti, diaree cronica sau constipatie cronica. La 16 ani sa ai hemoroizi e ceva rar. Mergi la un doctor gastroenterolog si te va indruma el/ea la ceea ce e de facut. Aici pe TPU mai tare agravezi situatia daca te iei dupa raspunsul unora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nene Stoica, hemoroizi fac si ăstia tineri din cauza mincarii care este plina de otravuri, pe vremuri faceau doar babele si mosii hemoroizi si se tratau cu creme, acum numai merge cu creme deoarece sunt alt tip de hemoroizi si nu se vindeca fara operatie.