| fabulousgirl a întrebat:

imi puteti da mai multe detalii despre tumora maligna la colon? va rog! este urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Citeste doar capitolul " cancerul colo rectal " de aci http://www.scribd.com/......i-rectului

| costis a răspuns:

Operatiile la colon sunt urate, pentru ca urmeaza o perioada de probleme, care in cele mai multe cazuri nu poate fi suportata si duce la deces ( si nu e vorba neaparat de cancer, si alte problema aparent minore). Inainte de a ajunge la asta incearca caile naturiste. Colonul e o portiune mai "accesibila" (spre deosebire de o tumoare la coloana, creier, unde "leacurile" ajung mai greu). Iti recomand biter suedez sau biter romanesc, cate 2-4 lingurite in 2-3 degete apa- 3 ori pe zi) si propolis glicolic, la oarece interval fata de biter. Distrug putin flora, dar cred ca sunt singura sansa. Ca operatie ti-as recomanda sa nu o faca pe cea clasica- ci metode mai noi (laparoscopie) la un spital care are cazuri reusite in domeniu ( e bine sa te interesezi inainte, nu te duci asa oricum).

| nousername4875 a răspuns:

Cancerului este un proces biologic complex care nu este cunoscut. Gratie cercetarilor stiintifice avem la dispozitie tot mai multe informatii despre factorii care sunt implicati in dezvoltarea tumorilor. Hormonii, conditiile de imunitate si mutatiile mostenite prin materialul genetic al celulei pot juca un rol in aparitia cancerului.

| marett16 a răspuns:

Segmentul de intestin gros afectat trebuie indepartat, iar cele doua capete de intestin reunite printr-o sutura. Daca tumora se gaseste inferior, foarte aproape de rect, aceasta modalitate nu este posibila, practicandu-se un anus artificial.