| lakrymotsa a întrebat:

Ce este inseamna o tumora maligna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anutza a răspuns:

Cancerul (denumirea științifică: neoplasm malign) este o categorie de boli caracterizate printr-o diviziune necontrolată a unui grup de celule, care au capacitatea de a invada alte țesuturi din organism, fie prin creștere directă în țesuturi adiacente (invazie) sau prin migrația celulelor spre locuri mai îndepărtate în organism (metastază). Diviziunea și înmulțirea necontrolată a celulelor este declanșată de anomalii ale ADN-ului celulelor canceroase. Aceste anomalii apar ca o consecință a integrării unor virusuri în genomul celular sau a mutațiilor genelor care controlează înmulțirea acestor celule. Una sau, frecvent, mai multe astfel de mutații pot duce la diviziunea și înmulțirea necontrolată a celulelor, în unele cazuri cu formarea unei tumori maligne. Tumorile maligne sunt acele tumori care au capacitatea de a invada alte țesuturi, fie din vecinătate (prin invazie tumorală), fie la distanță (prin metastaze tumorale).

13 răspunsuri:
| 0vidius a răspuns:

O tumora maligna(tumora canceroasa) e acea tumora care creste rapid necontrolat si poate da metastaze. PS tumora maligna = persoana care are cancer si viceversa. Tumora maligna se diagnosticheaza numai dupa un examen morfopatologic al unei probe( biopsie, dupa o operatie)

Răspuns utilizator avertizat
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce este SAU ce inseamna!
Este o tumora canceroasa.

| whatevernvm a răspuns:

Inseamna o tumora canceroasa.
Tumorile maligne sunt acele tumori care au capacitatea de a invada alte ţesuturi, fie din vecinătate (prin invazie tumorală), fie la distanţă (prin metastaze tumorale).

Bafta!

| Roberto a răspuns:

O tumoare care creste si se largeste.

| Lɑяisɑ a răspuns:

O tumora maligna inseamna cancer.

| Raya_9247 a răspuns:

Din cate stiu eu tumora maligna este constituita din celule canceroase care au abilitatea de a se imprastia in afara locului unde isi au originea si daca nu se efectueaza un tratament adecvat, pot invada si distruge tesuturile din jur.

| EduardTPU a răspuns:

Nu stiu exact,si decat sa-ti dau copy paste cu rezultatele de pe google,mai bine ma abtin,pentru ca asta poti sa faci si tu,ceea ce stiu e ca cea maligna e mai periculoasa decat cea benigna, un unchi de-al meu a avut o tumora maligna si din pacate nu mai este printre noi, pentru ca nu a fost diagnosticat la timp.Deci nu sunt deloc inofensive tomorile aste si trebuie tratate la TIMP cat se mai poate.

| andrei234 a răspuns:

Cancer de obicei, d-ala care nu se vindeca.

| club13medicalstuff a răspuns:

Raspunsurile care le-ai primit sunt corecte.

| cristi47 a răspuns:

Andrei 234, o tumora maligna este intr.adevar cancer, insa se poate vindeca, nu este obligatoriu ca nu se poate vindeca. Multa lume cand afla ca are cancer pleaca din start cu ideea ca o sa moara. Mai bine arfi sa cauti solutii, in loc sa te plangi, pentru caplansul doar te elibereaza de stres, nu si de boala. Plangi, iti revii in fire si dupa aceea cauti solutii.