| cosmin986522 a întrebat:

imi puteti spune cat costa o operatie la inima? Bunica mea are nevoie si am auzit ca ar costa cam mult sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In cazul in care bunica este asigurata medical( este angajata sau este pensionara), nu trebuie sa plateasca pentru serviciile de chirurgie cardiovasculara. Daca, la operatie, va fi nevoie de anumite dispozitive(stent, valva, stimulator) s-ar putea (nu stiu sigur!)sa plateasca o parte din costul dispozitivului respectiv, cealalalta parte fiind achitat de catre Casa de Sanatate.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Costa, si costa a dracu de scumpsad
Depinde de interventie si ce anume ii trebuie.
Are nevoie de ceva sa inlocuiasca?
Este asigurata bunicuta ta? cati ani are?
Sanatate multa bunicutei talehappy

| cosmin986522 explică (pentru caramela):

Valva trebuie inlocuita si tocmai la targu mures...

| caramela a răspuns (pentru cosmin986522):

Se zice ca acolo medicii ar fi mai indulgenti si uneori chiar opereaza fara bani...
Nu stiu ce sa zic.
Important ar fi sa fie trimisa de spital la operatie, daca te duci de buna voie, te costa, si costa nu gluma...

| KodrutZ a răspuns:

Depinde ce fel de operatie si unde se efectueaza. La stat ar trebui sa fie compensata in totalitate, dar probabil ca timpul de asteptare e suficient cit sa mori de 3 ori pina la ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce operatie si unde se face.