| Dana a întrebat:

Buna imi puteti zice si mie ce pot manca de la o saptamana de la operatia de apendicita plz? mersi funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DoRiNuTzZzA a răspuns:

Eu am stat 5 zile in spital si in prima sapramna nu am avut voie prajeli, dulciuri, frcute sau sucuri de pe la mijlocul saptamanii dar asa cate putin si in rest biscuiti si iaurt la greu, apoi incetul cu incetul am mancat orice dar vezi nu manca de toate dintr-o data ca nu e bine medicul nu ti-a spus ce sa mananci? eu asa am facut dar depinde de la persoana la persoana si de la medic la medic

| Adela_8425 a răspuns:

O dieta scăzuta in grăsimi, si sa introduci in alimentatie o cantitate mai mare de fibre(fructele proaspete sau cele uscate-merele, perele, piersicile, strugurii, prunele proaspete şi mai ales cele uscate, curmalele, smochinele, alunele şi nucile, legumele crude-lata verde, sfecla roşie, varza, fasolea, mazărea, morcovii şi ridichile, cerealele integrale şi consumul regulat de lichide accelerează tranzitul intestinal). Trebuie sa eviti alimentele prajite sau alimentele grase, smântână, sosuri.Trebuie sa bei multe lichide-apa plata sau ceaiuri.