| anonim_4396 a întrebat:

Buna,acum o saptamana m-am operat de apendicita si cand am ajuns acasa am mancat covrigi cu sana si am mancat putin cam mult pentru ca imi era foame si se zice ca nu ai voie sa mananci mult si imi este teama daca mi se sparge operatia sau daca nu cum se sparge ca sa stiu sa nu fac greseli si ce pot manca daca sunt in saptamana a 2 a bineinteles ca de regim astept raspunsuri de la cei care au trecut prin aceasta operatie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

Draguta mea, operatia a fost clasica sau laparoscopica? De obicei, nu exista nu stiu ce regim iesit din comunul comunului ci putina atentie. Acolo este o rana, produsa de extirparea apendicului, care se vindeca mai greu fiindca-i interna. Mancarea ar trebui sa fie o perioada mai mult lichida ca sa nu te baloneze, constipe, deci mai multe supe usoare, carne slaba, legume, compot de fructe proaspete pentru a evita fermentarea, lapte degresat, insa nu multe o data, ci putin si rar! Sa ai grija la mancarurile amestecate (gen: sarmale, toba etc.) fiindca te poti simti balonata de la ele. Asta-i valabil si sa te poti mentine in greutatea optima! Ce este foarte important? Sa ai grija la: eforturi fizice, ridicari de plase grele sau alte chestii grele luate in maini sau spate, aplecari bruste fiindca ar trebui sa te odihnesti mai mult. Pot aparea aderente la operatie si nu-i OK! Cat poti tu sa te protejezi, chiar si pe viitor! Cine spune ca operatia de apendicita e floare la ureche, eu il contrazic fiindca apendicita are si ea rostul ei in corpul nostru si el, dupa scoaterea ei, ramane incomplet! Ne vindecam, dar tot incompleti suntem! Multa sanatate si intelepciune!