| Ceban_Laurentiu_2000 a întrebat:

in 6.12. 2015 am fost operat la tendonul de la degetul de la mana stanga pentru ca m-am taiat foarte grav, acum port ghips, luni imi va scoate firele si imi va pune o atela, as vrea sa va intreb daca doare cand imi va scoate firele, ce este o atela si in ce consta si cam in cat timp mi se v-a vindeca degetul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Te va ustura un pic cand iti vor scoate firele, nu te va durea.

Aceasta este o atela: http://diamedshop.ro/......00x428.png

Iti imobilizeaza degetul pentru a nu ti se deteriora tendonul din cauza miscarilor sau fortarii degetului. Nu stiu in cat timp vei avea degetul vindecat. Depinde cat de bine se vindeca si in ce mod au reparat tendonul. Asta poate varia intre cateva saptamani si peste 3 luni. Doar medicul iti poate spune exact.

1 răspuns:
| Madesz a răspuns:

Crede-ma! Am 13 ani, iar la 9 ani mi-am scos firele si nu m-a durut deloc! Doar m-am speriat...