| Iancu6372 a întrebat:

Buna ziua! Intai am sa va povestesc ce s-a intamplat apoi va adresez si intrebarile.
In data de 25 septembrie m-am taiat in zona tendonului ahilean, pe 26 m-am operat, urmand sa stau 4 saptamani imobilizat cu piciorul in ghips, toate bune si frumoase, sambata pe 29 octombrie mi-a alunecat carja si am calcat in piciorul afectat, pe moment am simtit ca o ruptura acolo, urmand sa ma duc la medicul ortoped luni 31 sa vad exact ce s-a intamplat. Aparent tendonul nu s-a rupt complet, dar ceva s-a intamplat acolo, acesta mi-a recomandat sa mai stau inca 5 saptamani intr-o atela gipsata imobilizat la pat. Acum si intrebarile pe care as vrea sa vi le adresez:
-ce sanse sunt de ruptura in viitorul apropiat deoarece am citit cam tot ce am avut la dispozitie si majoritatea spun ca este o sansa de rupere dar nu spun un procentaj sau ceva
-exista sansa ca dupa aceste 5 saptamani tendonul sa nu se fi regenerat complet si sa mai stau cu el inca pe atat sau Doamne fereste sa trebuiasca operatie?
Multumesc celor ce s-au chinuit sa citeasca si as vrea un raspuns concret poate si din partea celor ce au patit pe pielea lor aceasta experenta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de corp. Tatăl meu a avut genuchiul praf de pe urma unui accident urit (furca ruptă la bicicleta, căzut în nas in plina viteza, genuchi zdrobit de un bolovan), a fost operat, a avut toată viața mai apoi tije de metal la genunchi, dar a mers perfect normal ca înainte. Simțea doar la frig că are tijele. Pe de altă parte, am auzit de cazuri cu operații ușoare, și au rămas infirmi pe viață.
Acum, depinde și de varsta. La tineri se regenerează mai repede și mai bine. Și de structura anatomica. La un supraponderal se reface mai greu decat la un corp atletic, care e obișnuit cu efortul și socurile.

| Iancu6372 explică (pentru cristi202):

Am 17 ani ani, în principiu ar trebui sa se regenereze relativ repede, sansa mea este ca nu s-a rupt de tot și sunt șanse foarte mari de vindecare, voiam doar sa aflu răspunsul cum am scris și mai sus o șansă de rupere pe viitor, doar ca să scap de gândul ca va trebui sa ma operez iar dacă doamne fereste pocnește alta data, mulțumesc de răspuns multă sănătate ție și tatălui tău!

| cristi202 a răspuns (pentru Iancu6372):

Șansa depinde și de cît de mult folosești picioarele. Nu se poate spune concret un procent, pentru că sunt implicați mai mulți factori. Pot fi genetici (cît de rezistenta e structura morfologică a tendonului), mecanici (modul în care calci, presiunea pusa asupra tendonului), alimentația (bogată în proteine si minerale), dar in general mișcarea la care expui tendonul contează foarte mult, fără mișcare mușchii se atrofiază, pe cand o mișcare intensa întărește nu numai sistemului muscular, ci și cel osos. Daca vrei sa îmbunătățesti acel procent, ideal e sa faci cit mai mult mișcare, un sport ar fi binevenit dupa recuperarea totala.

| Sunshine123 a răspuns:

Dragă Iancu, încep prin a-ți ura însănătoșire grabnică și continui prin a te încuraja să adresezi aceste întrebări medicului care se ocupă de recuperarea ta, să nu îți fie teamă niciodată să adresezi întrebări pentru că este dreptul tău să știi, mai ales dacă starea ta de sănătate este cea vizată. În cadrul acestui site e puțin probabil să găsești pe cineva care a trecut printr-o situație ca a ta pentru că fiecare situație e diferită de la om la om, corpul altei persoane se poate vindeca mai repede decât al tău și invers, prin urmare, nu cred că vrei să te încrezi într-o sursă care ți-ar putea cauza mai mult rău decât bine. Încă o dată, multă sănătate!

| Iancu6372 explică (pentru Sunshine123):

Domnul ortoped mi-a spus ca sunt șanse mici de rupere, eu doar voiam sa aflu o șansă de exemplu 10-20% ca să ma liniștesc eu pe viitor, mulțumesc de urări, multa sănătate îți doresc și ție!