| Andreea3110 a întrebat:

In Iunie mi-am facut a 3-a gaura in ureche (cu pistol, stiu ca nu e bine) zilele astea a inceput iar sa ma doara urechea si e umflat.Se poate sa fie de la frig? Ar fi bine daca as schimba cercelul? Am cercei "stud" nu stiu cum sa ii spun acum pe romana laughing si as vrea sa pun un cercel asemanator cu alea pentru septum ca sa nu fie inghesuit intre dop si partea din fata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

La momentul asta daca te doare si este umflat, este clar ca-i infectie acolo si nu este de la frig asta, pentru ca frigul nu infecteaza urechea, dar ceea ce ai folosit sa-ti faci gaura pot face asta.
Dupa efectuarea gaurii, trebuie pus un cercel medicinal, pentru ca are anumite propietati pe care gablonturile nu-l au.
Mergi la un centru medical sa te vada un medic si sa-ti curete rana, eventual sa-ti prescrie un antibiotic.