| Sipic a întrebat:

happy. Acum aproximativ o spatamana, mi-am dat gaura in ureche ( singura ). M-a durut, bineinteles. Dar dupa 3-4 zile, cam asa, nu m-a mai durut.pot sa zic ca aproape deloc. Insa acum 2-3 zile a inceput sa ma doara, si tare. Mi s-a inrosit acolo, unde am dat gaura. Nu pot nici sa misc cercelul ( mentionez ca de cand mi-am pus cercelul, l-am scos de vreo.4-5 ori ). Da, inteleg ca este ca si o rana, iar organismul vrea sa vindece, si este un corp strain in lobul urechii thinking Cred ca s-a infectat, asta ar fi motivul pentru care ma doare asa de tare...

Cand am dat gaura am folosit un ac de seringa. si da, l-am bagat in spirt, la fel si cercelul si in primele 2 zile dadeam cu spirt, acolo unde am dat eu gaura. Am purtat un cercel de aur, acolo, dar l-am dat jos dupa o zi, si am pus alt cercel ( nu din aur sau argint, simplu ).

Nu vreau sa ma mai doara asa.ce as putea sa fac? happy

P.S, : Mama lucreaza la spital si mi-a spus ca au fost cauzuri, ca si-au dat gaura in ureche, li s-a infectat si a trebuit sa ii opereze acolo, si sa-i taie urechea ..siiiii... m-a cam speriat, sincer laughing!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Céline7 a răspuns:

Nu te speria, nu-l mai scoate din ureche, de aia te doare din nou, trebuia sa-l lasi vreo cateva saptamani ca sa se dea cercelul la ureche si nu o sa te mai doara

2 răspunsuri:
| Shmoopy a răspuns:

Ete iti taie urechea. anul trecut in perioada asta mi-am facut si eu o gaura, in cartilaj (la salon ca-s mai slaba de inger). Dupa doua saptamani am inceput sa umblu acolo si sa-mi pun alt cercel, evident a inceput sa ma doara si toata iarna am simtit un disconfort.
Asa ca de atunci pana-n prezent port cercel medicinal ca sa se vindece sigur (si ca n-am mai ajuns sa-mi iau altceva, deh).

| StillAlive a răspuns:

Scoate-ti cercelul simplu si dezinfecteaza-ti urechea spirt sau apa distilata. Dezinfecteaza bine si cercelul de aur si poarta-l pe ala pana ti se vindeca de tot. Cel mai bine ar fi sa porti si dupa vindecare tot cercel de aur sau argint pentru a evita alte infectii.