| drogh a întrebat:

Buna!
In luna decembrie 2019 mi-am facut un tratament cu keratina. Aparent, parul meu a inceput sa aiba o stralucire, sa fie de "nerecunoscut". Eu fiind din nastere creata, va dati seama de schimbare. La spalare el nu mai statea ondulat ca inainte, ci drept. Mi-a placut foarte mult, am vrut sa vad cum mi-ar sta si asa, am fost multumita. Mi s-a spus de la salon ca tratamentul va rezista chiar si pana la 3 luni daca il ingrijesc ca atare (si asa am facut, am folosit chiar si sampon special pentru copii care sa nu afecteze cumva, m-am ferit de umiditate, mai multe chestii). Bun, la 2 luni dupa acest tratament (adica acum in februarie) parul meu nu mai este ok. Eu oricum aveam parul foarte rar, adica nu un cret bogat, doar ondulat asa sa zic... Acum cand ma spal peste 1 zi sau chiar 2 se ingrasa foarte repede, mai sta foarte putin drept, doar la spalare pe moment mai este pufos si apoi s-a terminat cu el. Ce ma indrumati sa fac? As vrea totusi sa folosesc si ceva de crestere pentru ca il am cam pana la umeri, dar vreau cumva sa si rezolv sa fie mai bogat, el este prea rar si nu am nici macar o problema de sanatate. Nu stiu cat l-a ajutat keratina, cred ca a fost doar de moment asa sa ma simt si eu bine cu parul drept ca mna, fetele cu parul cret il vor drept si invers, dar vreau sa mi-l salvez. Inainte nu mi se ingrasa in halul asta. Stiti cumva vreun remediu pentru ceea ce am spus? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei sa-ti salvezi parul, fiindca i-ai dat un soc chimic cu keratina, da-i pace si nu mai folosii chimicale si sub nici o forma placa sa-ti intinzi parul, fiindca se arde si curand va trebuii sa-l tunzi foarte scurt, pentru a scapa de parul ars, fiindca va semana cu o matura, fiind aspru si usor de rupt.
Pretuieste-ti parul ondulat sau cret, ca-i foarte frumos!

| VasileEmilia a răspuns:

Incearca samponul de la DoTerra sau Node G de la Bioderma